Połowa miesiąca to jak zwykle pora na naszą tradycyjną akcję wpierania projektów open source i organizacji dobroczynnych. Jeżeli dodatkowo tym miesiącem jest maj, to okazja jest szczególna, bo to kolejna rocznica tej akcji - w tym roku już piąta!

Jubileusz pięciolecia to nie byle co, dlatego chcemy uczcić go w szczególny sposób i „nadprogramowo” wesprzeć dwie organizacje, które otrzymały naszą pomoc jako pierwsze, w inauguracyjnej odsłonie akcji w 2012 roku. Są to Fundacja FreeBSD, dbająca o rozwój systemu operacyjnego o tej samej nazwie (służącego nam od lat w firmowej sieci) oraz Stowarzyszenie Komitet Pomocy dla Zwierząt, prowadzące od kilkunastu lat przytulisko dla koni i innych zwierząt „Przystań Ocalenie”.

Poza jubileuszowymi odbiorcami, są też w tym miesiącu odbiorcy „regularni”, których wybierał nasz niestrudzony programista Mariusz Kalota.

Wybór Mariusza padł na projekt PuTTY, program do łączenia się przez SSH ze zdalnymi serwerami. PuTTY jest od lat najpopularniejszym klientem SSH dla użytkowników Windows, powstały też jego wersje na inne systemy operacyjne. Projekt skończył w tym roku osiemnaście lat - gratulujemy twórcom tak udanego programu i życzymy powodzenia w dalszych pracach!

Za drugim wyborem Mariusza, oraz za pośrednictwem Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, przesyłamy też pomoc dla Marcelka Machowskiego, niespełna siedmioletniego chłopca, który urodził się z rozszczepem kręgosłupa, wymaga codziennej kosztownej rehabilitacji i leczenia. Życzymy wszystkiego dobrego Tobie i Twoim rodzicom, Marcelku!