From: Piotrek, Sidnet | To: WinSCP + W człowieku widzieć brata

Nasz sposób na listopad? Zamiast palić w piecu, odpalamy coś innym. Tym, którzy pomagają potrzebującym i tym, którzy - często kosztem własnego czasu - rozwijają projekty open source. To pierwszy raz, kiedy wspierane przedsięwzięcia wybiera nasz programista Piotrek Zieliński.

WinSCP

Graficzny klient SFTP dla systemu Windows z przydatnymi funkcjami takimi jak:
  • wsparcie dla wersji przenośnej,
  • synchronizacja plików,
  • możliwość otwarcia kilku sesji jednocześnie.
Dla Piotrka to rozwiązanie przydatne w codziennej pracy. „Umożliwia mi bardzo szybki podgląd zawartości plików (np. środowiskowych) znajdujących się na serwerach. Dzięki synchronizacji mogę otworzyć dany plik w edytorze tekstowym i podmienić jego zawartość bez potrzeby manualnego przenoszenia go pomiędzy lokalnym komputerem a serwerem.” - mówi nasz programista.

W człowieku widzieć brata

Organizacja od ponad 10 lat działa na rzecz osób samotnych, niepełnosprawnych, bezdomnych, chorych, starszych i tych, którzy nie radzą sobie z codzienną egzystencją z innych przyczyn. Wyrównuje szanse dzieci i młodzieży. Jest partnerem programu Pajacyk, w ramach którego prowadzi dożywianie dzieci w szkołach na terenie Łodzi.

„Nazwa fundacji trafnie oddaje istotę jej działania - zapewnienie wsparcia tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji i którym grozi wykluczenie społeczne” - mówi Piotrek.

From: Filip, Sidnet | To: Brave.com + Fundacja Prima

W zespole Sidnet nie masz wyboru - musisz wspierać tych, którzy tego potrzebują ;-) W tym miesiącu przekazujemy datki na przedsięwzięcia, które wytypował jeden z naszych programistów - Filip Sergot.

Brave.com

Przeglądarka, która powstała po to, by dodawać śmiałości najbardziej świadomym użytkownikom internetu.

Skutecznie poskramia obawy związane z prywatnością w sieci:

  • blokuje reklamy i skrypty, zapobiegając pobieraniu przez nie danych,
  • upraszcza kontrolę ciasteczek,
  • jeśli tylko może, używa bezpiecznego połączenia (automatycznie wybiera HTTPS).

„Brave odpowiada na wzrastające niepokoje związane z gromadzeniem danych o użytkownikach przez duże firmy takie jak Google czy Facebook. Jest szybka i szybko się rozwija - stale pojawiają się nowe, przydatne funkcje. Moją ulubioną jest podglądanie kart bez konieczności przełączania się pomiędzy nimi.” - mówi Filip.

Fundacja Pomocy Labradorom Prima

Koncentruje się na zwalczaniu szkodliwych stereotypów związanych z beztroskim posiadaniem labradora. Sprawnie pomaga psom, w szczególności rasy labrador retriever.

Fundacja zajmuje szczególne miejsce w moim sercu, ponieważ miałem kiedyś labradora, który w bardzo młodym wieku zachorował na raka kości. Widziałem, jak wiele cierpienia potrafią znieść zwierzęta i wciąż machać ogonem na widok właściciela.” - mówi Filip.


Wspomagamy projekt Antispam Bee i Flawiusza Obrusiewicza

Zaczął się wrzesień i choć nikt z nas nie musi codziennie rano pakować tornistra i maszerować do szkoły, to i tak tęsknimy za minionymi wakacjami. Pogrążeni w nostalgii nie zapominamy jednak o tym, że przyszedł czas na kolejną odsłonę naszej akcji pomocy projektom open source i innym potrzebującym. W roli wybierającego debiutuje dziś Kamil Wiśniewski, dzielny (i jak dotąd jedyny) reprezentant naszego zespołu rezydujący w Lublinie.

Wybór Kamila padł na projekt Antispam Bee - bezpłatny plugin do WordPressa, służący (jak można wywnioskować z nazwy) do walki z plagą spamu w komentarzach. Kamil używał tego pluginu do własnych celów i był bardzo zadowolony z jego skuteczności. Jako że mamy w planach kilka projektów, w których WordPress ma znaleźć zastosowanie, to bardzo możliwe, że będziemy mieć okazję wypróbować i ten plugin. A na razie - przesyłamy pozdrowienia jego autorom i gratulujemy projektu!

Drugim odbiorcą naszej pomocy w tym miesiącu jest Flawiusz Obrusiewicz z Lublina, przechodzący trudną rehabilitację po obrzęku mózgu. Wsparcie dla Flawiusza przekazujemy za pośrednictwem Fundacji Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym "Kawałek Nieba". Flawiuszowi i jego rodzinie życzymy wszystkiego dobrego, a przede wszystkim siły i wytrwałości w dążeniu do poprawy stanu zdrowia.

Pomagamy Fundacji Perla i Komitetowi Pomocy dla Zwierząt "Przystań Ocalenie"

Jak co miesiąc, także w sierpniu przekazujemy wsparcie finansowe dla projektów open source oraz na cel dobroczynny. Tym razem odbiorców naszego wsparcia wybrał Michał Wojciechowski - założyciel naszej firmy oraz inicjator comiesięcznej akcji pomagania, która trwa nieprzerwanie od ponad 6 lat.

Michał postanowił wesprzeć Fundację Perla. Choć przez ostatnie lata język ten musiał ustąpić pola innym pod względem popularności, to dla nas jest wciąż jednym z podstawowych i bardzo praktycznych narzędzi pracy. Wykorzystujemy go przy wielu projektach, zarówno wewnętrznych, jak i wykonywanych dla klientów. Przekazujemy darowiznę, aby wesprzeć dalszy rozwój języka, jego ekosystemu i społeczności.

Pomagamy też Komitetowi Pomocy dla Zwierząt "Przystań Ocalenie" - organizacji pożytku publicznego, która od 20 lat ratuje ciężko doświadczone przez los zwierzęta: konie i inne zwierzęta gospodarskie, psy i koty. Ta organizacja zajmuje szczególne miejsce w naszych sercach, bo to właśnie jej przekazaliśmy wsparcie w maju 2012 roku, rozpoczynając tym samym comiesięczne przekazywanie darowizn.

Życzymy wytrwałości i powodzenia osobom zaangażowanym w te przedsięwzięcia!

Wspieramy Notepad++ i Fundację Dziedzictwa Przyrodniczego

Pogoda za oknem letnia - raz piękne słońce, raz deszcz (też piękny). Nie bylibyśmy jednak sobą, gdybyśmy dali się rozproszyć pogodą i naruszyć nasz rytuał comiesięcznych darowizn na rzecz projektów open source i innych organizacji dobroczynnych.

W lipcu mamy przyjemność poinformować o wyborze Wojtka Wąsika, który z projektów open source’owych zdecydował się wesprzeć Notepad++ - edytor dla programistów, z którego, jak mówi, korzysta, od kiedy pamięta. Jak na stronie Notepad++ pisze jego autor, celem przyświecającym tworzeniu programu było ograniczenie obciążenia procesora, tak, by przyczynić się do oszczędności energii i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Wspieramy też Fundację Dziedzictwa Przyrodniczego, działającą na terenie Bieszczad, ulubionych gór Wojtka. Fundacja dba o zwierzęta zamieszkujące tereny Puszczy Karpackiej, poza tym wspiera popularyzowanie regionu w Polsce i zagranicą, promuje produkty regionalne i angażuje się w inwestycje godzące interesy ludzi z ochroną przyrody, które tworzą nowe miejsca pracy.

Życzymy wielu sukcesów obu przedsięwzięciom!

PHPers Summit 2018 w Poznaniu - cz. II relacji

Mimo że większość naszej pracy kręci się wokół wystukiwania na klawiaturze zawikłanych komend, śledzenia ekranu z uniesioną brwią i przesyłania sobie nerdowych memów, opuszczamy czasami wirtualny świat i robimy coś związanego z kodowaniem w prawdziwym świecie.


Tak właśnie było podczas PHPersSummit 2018 - kilka dni temu podzieliłem się tutaj relacją z pierwszej części warsztatów "Test Driven Development w Legacy Code". Konferencja przyniosła jednak znacznie więcej wydarzeń i atrakcji, zatem dziś druga część.


PHPers Summit 2018 w Poznaniu - cz. II relacji


W sobotę prelekcje rozpoczęły się od samego rana i trwały do późnego popołudnia. Oferta była bardzo bogata, a podjęcie wyboru ciężkie, jednak ja zdecydowałem się na taką ścieżkę prelekcji:


1. "Klasyfikacja obrazów w PHP przy użyciu sieci neuronowych" - bardzo fajnie, krok po kroku przedstawiony przykład implementacji prostej sieci neuronowej do rozpoznawania cyfr na obrazkach. Raczej jako ciekawostka, że takie rzeczy można dość prosto (choć mało efektywnie) pisać w PHP :)


2. "7 przysłów programisty" - wybrałem się z nadzieją, że faktycznie dowiem się czegoś wartościowego na podstawie błędów i doświadczeń innych osób. Niestety dość mocno się rozczarowałem. Temat ciekawy, ale sposób wypowiedzi skutecznie zniechęcał do słuchania, a sama prezentacja zawierała ogólniki.


3. "Architektura cache'owania" - temat ujęty dość kompleksowo, miło było posłuchać konkretów po wcześniejszym rozczarowaniu. Co prawda bardzo dobrze znałem praktycznie wszystkie przedstawione sposoby cache'owania, bo używamy ich na co dzień, ale mimo tego dowiedziałem się kilku ciekawostek. Oceniam, że był to bardzo przydatny wykład dla ...

PHPowy Potwór Spaghetti poskromiony - warsztaty "TDD w Legacy Code"

PHPers Summit 2018

W ubiegłym tygodniu wybraliśmy się z Leszkiem na PHPers Summit 2018 - konferencję dla programistów PHP w Poznaniu. Spotkanie rozpoczęło się w piątek 28. czerwca od dnia warsztatów. Ja wybrałem spośród 6 szkoleń kurs Test Driven Development w Legacy Code, prowadzony przez Pawła Rekowskiego. Decyzja okazała się tak dobra, że zdecydowałem się nią pochwalić i opisać poniżej przebieg szkolenia.

Oczekiwania miałem wysokie - Paweł obiecywał, że zapanujemy nad Potworem Spaghetti, czyli zaśmieconym kodem. Zapewniał też, że poznamy najlepsze triki i strategie, które postawiły wiele aplikacji na nogi i pomogą też naszym.

Jeden z projektów nad którym obecnie pracuję, to kod, który przejęliśmy od innej firmy - jest całkiem nieźle napisany, ale brakuje w nim testów. Ja planowałem zmienić ten stan rzeczy, toteż miałem nadzieję, że warsztat będzie stanowił punkt wyjścia dla tych działań. Nie zawiodłem się - mimo, że na sali było 20 osób, Paweł Rekowski poprowadził je tak, że każdy mógł poczuć się jak podczas indywidualnych korepetycji. 

Było bardzo konkretnie - po szybkim zapoznaniu się i wprowadzeniu do tematu rozwiązaliśmy quiz sprawdzający naszą wiedzę, a następnie... zostaliśmy rzuceni na głęboką wodę. Mieliśmy samodzielnie napisać pierwszy test do przekazanego nam kawałka przykładowego kodu "starej aplikacji". Na zadanie przeznaczone było 15 minut. Po upływie tego czasu niektórzy zdążyli zacząć coś pisać, inni skończyli na analizowaniu kodu, lecz u nikogo nie powstał poprawnie działający test. Celem było udowodnienie nam, że nie tędy droga :-) Przekonaliśmy się na własnej skórze, że próba pisania testów w Legacy Code bez wcześniejszego ...

Wspomagamy projekt Vim/ICCF Holland i Fundację na rzecz Nauki Polskiej

W poprzednim miesiącu rocznicowo i uroczyście, a dziś już standardowo, ale nie mniej ochoczo przystępujemy do kolejnej odsłony naszej inicjatywy wspierania projektów open source i organizacji dobroczynnych. Dziś wyboru odbiorców dokonał Krzysiek Pisera, jeden z najwierniejszych członków naszego zespołu, z prawie 9-letnim stażem, jako jeden z nielicznych pamiętający początki naszej akcji.


Krzysiek jeszcze bardziej niż naszemu zespołowi wierny jest Vimowi, edytorowi dla programistów, którego używa od urodzenia (no, może to przesada, ale pewnie sam już nie pamięta, kiedy zaczął używać). Swoistą tradycją w tradycji stało się już, że to właśnie ten projekt jest wybierany przez Krzyśka jako otrzymujący nasze wsparcie - w tym roku po raz czwarty w historii. A ponieważ twórca Vima, Bram Moolenaar, od lat oddaje wysyłane darowizny organizacji ICCF Holland, niosącej pomoc potrzebującym dzieciom w Ugandzie, to pośrednio wspomagamy także ten cel. Bram i ICCF Holland - dziękujemy Wam!


Przesyłamy także wsparcie finansowe Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prowadzącej program "START", którego celem jest pomoc najzdolniejszym młodym naukowcom w rozpoczęciu kariery badawczej i stworzenie im lepszych warunków do pracy. Pozdrawiamy Fundację i wszystkich młodych badaczy biorących udział w programie!

Pomagamy projektowi Webpack i Kubusiowi Ułanowiczowi... i świętujemy rocznicę!

Dziś uroczysta rocznica! Nie, nie chodzi nam o 90-tą rocznicę pierwszego filmu z Myszką Miki... Mija dzisiaj sześć lat, odkąd rozpoczęliśmy naszą akcję wspomagania darowiznami przedsięwzięć open source i organizacji dobroczynnych.


W ramach tej inicjatywy co miesiąc kolejna osoba z naszego zespołu wybiera, kto otrzyma od nas pomoc finansową - a odbiorców jest zawsze dwóch: jednym jest projekt open source (zwykle taki, który w jakiś sposób przydał nam się w pracy), a drugim organizacja zajmująca się działalnością dobroczynną. Przez sześć lat, odkąd zaczęliśmy, przekazaliśmy prawie sto pięćdziesiąt takich darowizn na rzecz kilkudziesięciu projektów, fundacji, domów dziecka, schronisk dla zwierząt i indywidualnych potrzebujących.


Efektem "ubocznym" tej akcji jest również to, że zaprzyjaźniliśmy się i nawiązaliśmy stałą współpracę z kilkoma organizacjami - przede wszystkim ze Stowarzyszeniem "mali bracia Ubogich" i Stowarzyszeniem "Sarcoma".


No to do rzeczy! W rocznicowym miesiącu odbiorców naszej pomocy wybrał Marcin Tabaka, a są to: projekt Webpack i Jakub Ułanowicz (za pośrednictwem Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą").


Webpack jest narzędziem ułatwiającym pracę z kodem i zasobami (takimi jak biblioteki JavaScript lub pliki CSS) w projektach webowych. Marcin i inni nasi programiści serwisów i aplikacji webowych skwapliwie korzystają z niego w niejednym projekcie. Jak zawsze dziękujemy twórcom i gratulujemy udanego projektu!


Kubuś Ułanowicz to dziewięcioletni chłopiec z autyzmem. Jego rodzice, przy wsparciu Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą", starają się zapewnić mu możliwość funkcjonowania i radzenia sobie w codziennym życiu - w szkole, w kontaktach z rówieśnikami. Kubuś potrzebuje rehabilitacji i terapii, przede wszystkim ...

Wspieramy JS Foundation i Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Tczewie

Przyszedł kwiecień, a z nim pogoda tak słoneczna i wiosenna, że zdążyliśmy zapomnieć o jakiejkolwiek zimie. Nie zapominamy jednak o comiesięcznej akcji wspierania projektów open source i organizacji dobroczynnych - w tym miesiącu wybierającym został (już po raz czwarty w historii) Dawid Jancen.

Podobnie jak dokładnie rok temu, przekazujemy pomoc finansową na rzecz JS Foundation, fundacji dbającej o rozwój różnych projektów open source współtworzących ekosystem języka JavaScript. W codziennej pracy korzystamy z wielu narzędzi, które JS Foundation otacza opieką - są to na przykład: webpack, ESLint, RequireJS, czy stare dobre jQuery i jQuery UI. Dziękujemy twórcom projektów i ekipie JS Foundation!

Drugim odbiorcą naszej pomocy w tym miesiącu, wybranym przez Dawida, jest Schronisko dla bezdomnych zwierząt w jego rodzinnym Tczewie. Schronisku pomagaliśmy już w poprzednich latach - ostatnio w styczniu 2016, kiedy wsparliśmy leczenie skrajnie zaniedbanego psa Diego, odebranego bezdusznemu właścicielowi. Miło było nam dowiedzieć się, że Diego doszedł do pełni sił i znalazł nowy dom. Życzymy równie szczęśliwego losu wszystkim podopiecznym Schroniska!

Nowsze Strona 1 z 13 Starsze