From: Tadzik, Sidnet | To: Matrix + SOS Wioski Dziecięce

Mamy swój sposób na idy marcowe. W święto środka marca oddajemy cześć nie bogowi wojny, lecz naszym prywatnym bohaterom. W końcu robimy tak co miesiąc. Tym razem wspieramy projekty open source i charytatywne zgodnie z życzeniem Tadeusza Sośnierza - doświadczonego programisty w Perlu.

Matrix

Matrix to otwarty standard dla komunikacji online. Opiera się na nim m.in. Riot - w którym nasz rozproszony zespół utrzymuje kontakt na co dzień. W przeciwieństwie do popularnych komunikatorów, Matrix nie stara się przeciągnąć nikogo na swoją stronę, a raczej połączyć ze sobą istniejące sieci komunikacyjne. Dzięki temu nie trzeba instalować jeszcze jednej aplikacji czy zakładać kolejnego konta, by pozostać w kontakcie ze znajomymi.

Jest rozwiązaniem dla tych, którzy chcą wyjść z „matrixa” - tej części internetu, w której zasady wyznaczają korporacje, nie użytkownicy. „Internet centralizuje się. Coraz silniej skupia się wokół globalnych firm, widzących w jego użytkownikach nie klienta, lecz produkt. Matrix jest jednym z tych projektów, które przywracają internetowi nieco jego dawnego blasku” - mówi nasz programista.

„Matrix kładzie duży nacisk także na odporność sieci na ataki i awarie. Jest zdecentralizowany - nawet odcięcie serwera nie przerwie rozpoczętej dyskusji, która może być kontynuowana przez użytkowników dzięki ich serwerom. Ma to szczególną wartość teraz, gdy niektóre kraje coraz częściej próbują odciąć swoich obywateli od wybranych środków komunikacji online” - dodaje Tadzik.

SOS Wioski Dziecięce

Stowarzyszenie niesie pomoc dzieciom opuszczonym, osieroconym oraz z rodzin dysfunkcjonalnych w Polsce i Kamerunie. Tworzy rodzinne domy dziecka, w których dzieci wychowują rodzice zastępczy. Jest częścią ...

From: Jakub, Sidnet | To: Django + Warszawskie Hospicjum dla Dzieci

W każdym zespole znajdzie się ktoś, kto widzi świat w ciemniejszych barwach niż pozostali. U nas taką sławą cieszy się (?) Kuba, ale nie przeszkadza mu to wierzyć w naszą inicjatywę wspierania potrzebujących. Sprawdź, kogo w tym miesiącu rozpromienią wybory Jakuba Opary:

Django

Najpopularniejszy framework do budowania aplikacji webowych w Pythonie. Wykorzystywany m.in. przez Mozillę, Disqus czy Instagram. Stworzony niemal 15 lat temu jako wewnętrzny projekt redakcji dziennika Lawrence Journal-World, dziś jest dalej rozwijany przez organizację Django Software Foundation.

„Django świetnie sprawdza się w naszych wewnętrznych projektach. Pozwala nam błyskawicznie tworzyć aplikacje sieciowe i nowe narzędzia usprawniające pracę. Posłużył nam m.in. do budowy narzędzia do planowania czasu pracy, dostosowanego do potrzeb naszego zespołu” - mówi Jakub.

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci

Fundacja promująca domową opiekę paliatywną nad nieuleczalnie chorymi dziećmi. W tym modelu mali podopieczni nie przebywają na stałe w szpitalu, lecz we własnych domach, gdzie odwiedzają ich pracownicy hospicjum. Fundacja od 1994 roku skupia się na poprawianiu jakości życia dziecka i wspieraniu rodziny.

„Fundacja nie obiecuje przedłużenia życia ani skrócenia cierpienia, ale sprawia, że ostatnie chwile podopieczny przeżywa z godnością. Niweluje ból fizyczny i psychiczny, organizuje zbiórki umożliwiające sprawowanie opieki w domu, wspiera rodziny w żałobie” - mówi Jakub.

From: Krzysiek, Sidnet | To: Debian + Fundacja Przytul Kota

Nie potrzeba nam noworocznych postanowień, by zrobić coś wartościowego, bo wspieranie potrzebujących weszło nam w nawyk. Jak co miesiąc przekazujemy darowiznę wybranemu projektowi open source i organizacji dobroczynnej. Tym razem pomagamy zgodnie z życzeniem naszego programisty Krzyśka Skarbka.

Debian

Niezależny system operacyjny oparty na jądrze Linuksa.
 • Uznany. Funkcjonujący od ponad 25 lat i stale rozwijany przez społeczność na całym świecie.
 • Stabilny. To sprawia, że chętnie bazują na nim inne dystrybucje Linkusa, w tym obecnie najbardziej popularne Ubuntu.
 • Wolnodostępny. Od początku wierny idei wolnego oprogramowania - podstawowe oprogramowanie systemu jest w 100% wolne.
„Debian to rodzaj wolnego oprogramowania (free software) i nie chodzi tu o prędkość ani cenę, lecz o wolność. Jego użytkownicy mogą modyfikować narzędzie do własnych potrzeb, jednocześnie nie naruszając praw autorskich” - mówi Krzysiek.

Fundacja Przytul Kota

Fundacja, która wie, że kot nie zawsze spada na cztery łapy. Otacza opieką porzucone zwierzaki - zajmuje się ich leczeniem, dokarmianiem, organizowaniem adopcji realnych i wirtualnych oraz zbiórek. Koty oczekujące na nowy dom znajdują tymczasowe schronienie w specjalnie zaaranżowanej Mruczarni, a czasem także w prywatnych mieszkaniach wolontariuszy.

„Widać, że wolontariusze dają z siebie wszystko. Prowadzą codzienną i angażującą komunikację na Facebooku, publikują comiesięczne raporty finansowe, organizują wydarzenia. A działają całkowicie charytatywnie, wyłącznie w oparciu o darowizny” - uzasadnia swój wybór Krzysiek.

From: Jędrzej, Sidnet | To: Privacy Badger + Niechciane i Zapomniane

Grudzień to taki miesiąc, w którym pomaga się jakoś łatwiej niż zwykle… o ile znajdzie się na to czas między konsumowaniem zakupowych okazji i świątecznych specjałów. Pomaganie traktujemy serio, dlatego nie mogliśmy zapomnieć o przekazaniu środków potrzebującym wsparcia. W tym miesiącu projekt open source i fundację wskazał kolejny debiutant – nasz programista Jędrzej Przybyszewski.

Privacy Badger

Dodatek do przeglądarki filtrujący cały ruch sieciowy i blokujący komponenty, które mogą być szkodliwe. Podczas gdy np. AdBlock powstrzymuje wyświetlanie określonych stron i ich elementów, Privacy Badger blokuje niechciane rodzaje mechanizmów śledzących:
 • ciasteczka, które przechowują m.in. takie dane jak język strony czy preferowane produkty w sklepie, a także umożliwiają tworzenie statystyk odwiedzanych stron,
 • nagłówki (referer headers), pozwalające określić skąd użytkownik trafił na stronę,
 • śledzenie przy pomocy ETag – nadużywane przez niektóre witryny do śledzenia działań użytkownika nawet przy wyłączonych ciasteczkach.
„Inwigilacja użytkownika przez witryny nie jest niczym nowym. Czasem taki nadzór niesie korzyści – lepiej dopasowane produkty i usługi. Jednak nie przepadam za dzieleniem się wszystkimi informacjami z każdą witryną, dlatego bardzo cenię sobie Privacy Badgera” – mówi Jędrzej.

Niechciane i Zapomniane

Organizacja non-profit od 12 lat walczy z bezdomnością zwierząt. Znajduje porzuconym nowy dom, propaguje idee czipowania i rejestracji zwierząt, hospitalizuje, edukuje. Prowadzi ośrodek adopcyjny w Łodzi, gdzie wolontariusze fundacji pracują nad socjalizacją skrzywdzonych przez ludzi zwierząt i przygotowują je do adopcji.

„Zimą co chwilę słyszy się o porzucaniu zwierząt – często będących nieodpowiedzialnym prezentem gwiazdkowym. Wolontariusze fundacji Niechciane i Zapomniane mają w tym czasie pełne ręce ...

From: Piotrek, Sidnet | To: WinSCP + W człowieku widzieć brata

Nasz sposób na listopad? Zamiast palić w piecu, odpalamy coś innym. Tym, którzy pomagają potrzebującym i tym, którzy - często kosztem własnego czasu - rozwijają projekty open source. To pierwszy raz, kiedy wspierane przedsięwzięcia wybiera nasz programista Piotrek Zieliński.

WinSCP

Graficzny klient SFTP dla systemu Windows z przydatnymi funkcjami takimi jak:
 • wsparcie dla wersji przenośnej,
 • synchronizacja plików,
 • możliwość otwarcia kilku sesji jednocześnie.
Dla Piotrka to rozwiązanie przydatne w codziennej pracy. „Umożliwia mi bardzo szybki podgląd zawartości plików (np. środowiskowych) znajdujących się na serwerach. Dzięki synchronizacji mogę otworzyć dany plik w edytorze tekstowym i podmienić jego zawartość bez potrzeby manualnego przenoszenia go pomiędzy lokalnym komputerem a serwerem.” - mówi nasz programista.

W człowieku widzieć brata

Organizacja od ponad 10 lat działa na rzecz osób samotnych, niepełnosprawnych, bezdomnych, chorych, starszych i tych, którzy nie radzą sobie z codzienną egzystencją z innych przyczyn. Wyrównuje szanse dzieci i młodzieży. Jest partnerem programu Pajacyk, w ramach którego prowadzi dożywianie dzieci w szkołach na terenie Łodzi.

„Nazwa fundacji trafnie oddaje istotę jej działania - zapewnienie wsparcia tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji i którym grozi wykluczenie społeczne” - mówi Piotrek.

From: Filip, Sidnet | To: Brave.com + Fundacja Prima

W zespole Sidnet nie masz wyboru - musisz wspierać tych, którzy tego potrzebują. Tym razem wartościowe projekty wskazał nasz programista Filip Sergot. Choć twórcy jego ulubionej przeglądarki Brave nie zbierają darowizn, to i tak chcemy opowiedzieć o ich inicjatywie. Tym sposobem podwójną październikową darowiznę "psim swędem" otrzymują od nas labradory z Fundacji Prima ;-)

Brave.com

Przeglądarka, która powstała po to, by dodawać śmiałości najbardziej świadomym użytkownikom internetu.

Skutecznie poskramia obawy związane z prywatnością w sieci:

 • blokuje reklamy i skrypty, zapobiegając pobieraniu przez nie danych,
 • upraszcza kontrolę ciasteczek,
 • jeśli tylko może, używa bezpiecznego połączenia (automatycznie wybiera HTTPS).

„Brave odpowiada na wzrastające niepokoje związane z gromadzeniem danych o użytkownikach przez duże firmy takie jak Google czy Facebook. Jest szybka i szybko się rozwija - stale pojawiają się nowe, przydatne funkcje. Moją ulubioną jest podglądanie kart bez konieczności przełączania się pomiędzy nimi.” - mówi Filip.

Fundacja Pomocy Labradorom Prima

Koncentruje się na zwalczaniu szkodliwych stereotypów związanych z beztroskim posiadaniem labradora. Sprawnie pomaga psom, w szczególności rasy labrador retriever.

Fundacja zajmuje szczególne miejsce w moim sercu, ponieważ miałem kiedyś labradora, który w bardzo młodym wieku zachorował na raka kości. Widziałem, jak wiele cierpienia potrafią znieść zwierzęta i wciąż machać ogonem na widok właściciela.” - mówi Filip.


Wspomagamy projekt Antispam Bee i Flawiusza Obrusiewicza

Zaczął się wrzesień i choć nikt z nas nie musi codziennie rano pakować tornistra i maszerować do szkoły, to i tak tęsknimy za minionymi wakacjami. Pogrążeni w nostalgii nie zapominamy jednak o tym, że przyszedł czas na kolejną odsłonę naszej akcji pomocy projektom open source i innym potrzebującym. W roli wybierającego debiutuje dziś Kamil Wiśniewski, dzielny (i jak dotąd jedyny) reprezentant naszego zespołu rezydujący w Lublinie.

Wybór Kamila padł na projekt Antispam Bee - bezpłatny plugin do WordPressa, służący (jak można wywnioskować z nazwy) do walki z plagą spamu w komentarzach. Kamil używał tego pluginu do własnych celów i był bardzo zadowolony z jego skuteczności. Jako że mamy w planach kilka projektów, w których WordPress ma znaleźć zastosowanie, to bardzo możliwe, że będziemy mieć okazję wypróbować i ten plugin. A na razie - przesyłamy pozdrowienia jego autorom i gratulujemy projektu!

Drugim odbiorcą naszej pomocy w tym miesiącu jest Flawiusz Obrusiewicz z Lublina, przechodzący trudną rehabilitację po obrzęku mózgu. Wsparcie dla Flawiusza przekazujemy za pośrednictwem Fundacji Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym "Kawałek Nieba". Flawiuszowi i jego rodzinie życzymy wszystkiego dobrego, a przede wszystkim siły i wytrwałości w dążeniu do poprawy stanu zdrowia.

Pomagamy Fundacji Perla i Komitetowi Pomocy dla Zwierząt "Przystań Ocalenie"

Jak co miesiąc, także w sierpniu przekazujemy wsparcie finansowe dla projektów open source oraz na cel dobroczynny. Tym razem odbiorców naszego wsparcia wybrał Michał Wojciechowski - założyciel naszej firmy oraz inicjator comiesięcznej akcji pomagania, która trwa nieprzerwanie od ponad 6 lat.

Michał postanowił wesprzeć Fundację Perla. Choć przez ostatnie lata język ten musiał ustąpić pola innym pod względem popularności, to dla nas jest wciąż jednym z podstawowych i bardzo praktycznych narzędzi pracy. Wykorzystujemy go przy wielu projektach, zarówno wewnętrznych, jak i wykonywanych dla klientów. Przekazujemy darowiznę, aby wesprzeć dalszy rozwój języka, jego ekosystemu i społeczności.

Pomagamy też Komitetowi Pomocy dla Zwierząt "Przystań Ocalenie" - organizacji pożytku publicznego, która od 20 lat ratuje ciężko doświadczone przez los zwierzęta: konie i inne zwierzęta gospodarskie, psy i koty. Ta organizacja zajmuje szczególne miejsce w naszych sercach, bo to właśnie jej przekazaliśmy wsparcie w maju 2012 roku, rozpoczynając tym samym comiesięczne przekazywanie darowizn.

Życzymy wytrwałości i powodzenia osobom zaangażowanym w te przedsięwzięcia!

Wspieramy Notepad++ i Fundację Dziedzictwa Przyrodniczego

Pogoda za oknem letnia - raz piękne słońce, raz deszcz (też piękny). Nie bylibyśmy jednak sobą, gdybyśmy dali się rozproszyć pogodą i naruszyć nasz rytuał comiesięcznych darowizn na rzecz projektów open source i innych organizacji dobroczynnych.

W lipcu mamy przyjemność poinformować o wyborze Wojtka Wąsika, który z projektów open source’owych zdecydował się wesprzeć Notepad++ - edytor dla programistów, z którego, jak mówi, korzysta, od kiedy pamięta. Jak na stronie Notepad++ pisze jego autor, celem przyświecającym tworzeniu programu było ograniczenie obciążenia procesora, tak, by przyczynić się do oszczędności energii i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Wspieramy też Fundację Dziedzictwa Przyrodniczego, działającą na terenie Bieszczad, ulubionych gór Wojtka. Fundacja dba o zwierzęta zamieszkujące tereny Puszczy Karpackiej, poza tym wspiera popularyzowanie regionu w Polsce i zagranicą, promuje produkty regionalne i angażuje się w inwestycje godzące interesy ludzi z ochroną przyrody, które tworzą nowe miejsca pracy.

Życzymy wielu sukcesów obu przedsięwzięciom!

PHPers Summit 2018 w Poznaniu - cz. II relacji

Mimo że większość naszej pracy kręci się wokół wystukiwania na klawiaturze zawikłanych komend, śledzenia ekranu z uniesioną brwią i przesyłania sobie nerdowych memów, opuszczamy czasami wirtualny świat i robimy coś związanego z kodowaniem w prawdziwym świecie.


Tak właśnie było podczas PHPersSummit 2018 - kilka dni temu podzieliłem się tutaj relacją z pierwszej części warsztatów "Test Driven Development w Legacy Code". Konferencja przyniosła jednak znacznie więcej wydarzeń i atrakcji, zatem dziś druga część.


PHPers Summit 2018 w Poznaniu - cz. II relacji


W sobotę prelekcje rozpoczęły się od samego rana i trwały do późnego popołudnia. Oferta była bardzo bogata, a podjęcie wyboru ciężkie, jednak ja zdecydowałem się na taką ścieżkę prelekcji:


1. "Klasyfikacja obrazów w PHP przy użyciu sieci neuronowych" - bardzo fajnie, krok po kroku przedstawiony przykład implementacji prostej sieci neuronowej do rozpoznawania cyfr na obrazkach. Raczej jako ciekawostka, że takie rzeczy można dość prosto (choć mało efektywnie) pisać w PHP :)


2. "7 przysłów programisty" - wybrałem się z nadzieją, że faktycznie dowiem się czegoś wartościowego na podstawie błędów i doświadczeń innych osób. Niestety dość mocno się rozczarowałem. Temat ciekawy, ale sposób wypowiedzi skutecznie zniechęcał do słuchania, a sama prezentacja zawierała ogólniki.


3. "Architektura cache'owania" - temat ujęty dość kompleksowo, miło było posłuchać konkretów po wcześniejszym rozczarowaniu. Co prawda bardzo dobrze znałem praktycznie wszystkie przedstawione sposoby cache'owania, bo używamy ich na co dzień, ale mimo tego dowiedziałem się kilku ciekawostek. Oceniam, że był to bardzo przydatny wykład dla ...

Nowsze Strona 1 z 13 Starsze