#DarowiznySidnet: Szymon dla TypeORM oraz Fundacji Las Na Zawsze

W listopadowej odsłonie naszej akcji w roli wybierającego debiutuje Szymon Gdula –
Full-Stack Developer, który niedawno obchodził pierwszą rocznicę pracy w naszym zespole. Jakie projekty otrzymają w tym miesiącu nasze wsparcie, za wyborem Szymona?

TypeORM


Pierwszym wyborem Szymona jest TypeORM, biblioteka programistyczna do pracy z bazami danych w aplikacjach pisanych w językach JavaScript i TypeScript. Jak to się często w naszej akcji zdarza, Szymon wybrał oprogramowanie, z którego sam regularnie korzysta, tak motywując swoją decyzję: „To backendowa biblioteka ułatwiająca i przyspieszająca pracę z bazami danych. Używam jej na co dzień w środowisku Node.js”.

TypeORM, jak wiele rozwiązań z dziedziny ORM (Object-Relational Mapping), pozwala pracować
z danymi z bazy w postaci obiektów. Ta technika pozwala nie tylko zwiększyć produktywność, ale też poprawia jakość pisanego kodu i często pomaga uniknąć błędów występujących przy bezpośrednim dostępie do baz danych.

Projekt TypeORM może się rozwijać dzięki finansowemu wsparciu zaangażowanej  społeczności. Razem z Szymonem dołączamy do niej w listopadowej akcji.

Fundacja Las Na Zawsze


Drugą organizacją, którą wesprzemy razem z Szymonem, jest Fundacja Las Na Zawsze, skupiająca się na ochronie lasów. „Fundacja chroni dojrzałe, bogate ekosystemy leśne oraz sadzi młode, bioróżnorodne lasy. Uważam, że w czasach postępującej degradacji środowiska naturalnego działania fundacji są rzeczą zacną i słuszną” – tak Szymon uzasadnia wybór drugiej organizacji.

Fundacja nie tylko sadzi nowe drzewa i chroni istniejące lasy przed wycinką, ale również prowadzi działania edukacyjne, aby zwiększyć świadomość ekologiczną społeczeństwa. Pracownicy i wolontariusze fundacji edukują społeczności na temat ochrony lasów, zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Podobnie jak my, możecie wesprzeć fundację w jej działaniach. Dzięki wspólnemu wysiłkowi pod opiekę fundacji trafiło blisko 1 300 000 m² lasów w całym kraju.

#DarowiznySidnet: Jakub dla KeePassXC i Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci

Dzięki ponaddziesięcioletniemu doświadczeniu w Sidnet, Jakub Opara, nasz dyrektor finansowy, miał wiele okazji, aby wyznaczać odbiorców naszych comiesięcznych darowizn. W tym miesiącu Jakub wybrał dla nas dwie inicjatywy, które możemy wesprzeć finansowo: praktyczny i wartościowy projekt open-source KeePassXC oraz Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, czyli fundację, którą Jakub wspiera od lat.

KeePassXC


KeePassXC to darmowy menedżer haseł o otwartym kodzie źródłowym dostępny dla systemów Windows, macOS i Linux. Jest to fork oryginalnego projektu KeePassX opracowany przez społeczność.

Co sprawia, że Jakub korzysta z KeePassXC do zarządzania swoimi hasłami?

  • Bezpieczne przechowywanie haseł
  • Solidne algorytmy szyfrowania chroniące dane
  • Lokalne magazynowanie
  • Możliwość dostosowania do własnych potrzeb
  • Generator haseł
  • Integracja z przeglądarką

Wspieranie KeePassXC poprzez tworzenie kodu, zgłaszanie błędów lub darowizny pomaga zapewnić jego ciągły rozwój i udoskonalanie” – mówi Jakub, dodając: „Promuje również stosowanie bezpiecznych i dbających o prywatność praktyk zarządzania hasłami, co jest kluczowe w dobie rosnących zagrożeń w Internecie i naruszenia danych”.

Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci


Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci stawia sobie za cel poprawę opieki paliatywnej nad dziećmi nieuleczalnie chorymi poprzez zapewnienie opieki w ich domach. Oznacza to, że mali pacjenci, zamiast przebywać cały czas w szpitalu, mogą pozostać we własnych domach. Opiekunowie z hospicjum odwiedzają je na miejscu.
Od 1994 roku fundacja działa na rzecz poprawy jakości życia tych dzieci i wspierania ich rodzin. Zdaniem Jakuba „fundacja nie obiecuje przedłużenia życia dzieci ani zmniejszenia ich cierpień. Zamiast tego pomaga im przeżyć ostatnie chwile z godnością”. Celem fundacji jest łagodzenie bólu fizycznego i emocjonalnego pacjentów. Organizuje także zbiórki pieniędzy na opiekę domową i wspiera rodziny pogrążone w żałobie.

#DarowiznySidnet: Małgorzata dla Thunderbirda i Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt

Wrzesień dla większości z nas oznacza koniec wakacji i początek nowych wyzwań. Nasza Office Managerka, Małgorzata Łaszczych, jest zawsze gotowa podjąć każdy wysiłek, niezależnie od pory roku, jednocześnie inspirując resztę naszego zespołu do działania.

Nie jest zaskoczeniem, że Małgorzata zdecydowała się wesprzeć Thunderbirda – klienta pocztowego, z którego dobrodziejstw korzysta na co dzień, a także Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt, ponieważ wiemy, że los zwierzaków nie jest jej obojętny. Dzięki wyborom Gosi wesprzemy finansowo oba te projekty.

Thunderbird


Thunderbird to darmowy i otwartoźródłowy klient poczty oraz aplikacja do zarządzania wiadomościami stworzona przez Mozillę Corporation. Jest dostępny na różnych platformach, w tym Windows, macOS i Linux. To rozbudowane narzędzie do zarządzania korespondencją elektroniczną umożliwia użytkownikom odbieranie, wysyłanie i zarządzanie wiadomościami e-mail.

Jako office managerka dostaję naprawdę sporo maili, a część mojej komunikacji – np. z klientami czy księgowością – odbywa się właśnie tym kanałem. Dzięki Thunderbirdowi na bieżąco otrzymuję powiadomienia mailowe niezależnie od przeglądarki internetowej. Wiem, że nic mi nie umknie i nie muszę zaglądać bezpośrednio do skrzynki, żeby wiedzieć, czy nie pojawiła się jakaś nowa ważna wiadomość. To narzędzie bardzo ułatwia mi pracę i polecam je każdej nowej osobie podczas wdrożenia do pracy” – wyjaśnia Gosia i dodaje: „Mogę w nim robić odrębne foldery na wiadomości i je katalogować, czy szybko oznaczyć ich priorytet – to bardzo poręczne”.

Thunderbird jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, które cenią otwarty kod źródłowy, elastyczność i dostępność na różnych platformach, oraz dla tych, którzy szukają darmowej alternatywy dla innych klientów poczty.

Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt


Stowarzyszenie DIOZ działa głównie w województwie dolnośląskim. Przeprowadza ono dziesiątki interwencji, ratuje skrzywdzone zwierzęta z patologicznych środowisk, zapewnia im opiekę i wdraża konieczne leczenie.

“DIOZ swoją codzienną wytrwałością i charyzmą uratowało już wiele zwierząt z rąk bestialskich właścicieli. Taka działalność wiele ich kosztuje – wielokrotnie narażali swoje zdrowie, a nawet życie. Ale członkowie Stowarzyszenia nie poddają się.”– mówi Małgorzata i dodaje: “W social mediach są filmiki z interwencji. Często, gdy je oglądam, mam łzy w oczach, a na usta cisną się niecenzuralne słowa. Tych, którzy wyrządzają krzywdę zwierzętom, nie można nazywać ludźmi, to bestie. Zagłodzone psy, koty oraz zwierzęta gospodarskie, które żyją otoczone własnymi odchodami, rozmnażają się bez kontroli, umierają w cierpieniu, dzięki DIOZ mają szansę na lepsze życie. Wspierając fundację finansowo, dajemy im taką możliwość.”

Możesz na bieżąco śledzić działania stowarzyszenia, obserwując je na Facebooku i Instagramie. Dodatkowo możesz ich wesprzeć, kupując towary w sklepie lub dokonując przelewu bankowego.

#DarowiznySidnet: Emil dla Fundacji Mozilla i Fundacji Prawnej Ochrony Zwierząt Lex Nova

Wakacje powoli się kończą, ale my nie przestajemy pomagać. W sierpniu to Emil, Python i Golang Developer, który od ponad trzech lat jest częścią naszego zdalnego zespołu, wybiera inicjatywę w ramach comiesięcznej akcji #DarowiznySidnet.

Jakie projekty open-source i non-profit wesprzemy zgodnie z życzeniem naszego programisty?

Fundacja Mozilla

Fundacja Mozilla już od 20 lat prowadzi działania na rzecz otwartego i ogólnodostępnego Internetu. Na liście jej licznych projektów i przedsięwzięć jest między innymi rozwijanie i utrzymywanie przeglądarki Firefox, której wiernym użytkownikiem jest Emil. Przede wszystkim z tego właśnie powodu jego wybór padł na Fundację.

„Rynek przeglądarek zdominowały duże korporacje, przede wszystkim Google ze swoim Chrome i Apple z Safari. Korzystanie z Firefoksa to dla mnie nie tylko alternatywa, a wybór wolności od monopolu” – mówi Emil.

„Używam Firefoksa zarówno w wersji desktopowej, jak i mobilnej. Chwalę sobie funkcję synchronizacji historii przeglądania między urządzeniami, oraz możliwość łatwego przesyłania otwartej strony na inne urządzenie” – dodaje nasz programista.

Dzięki organizacyjnemu i finansowemu wsparciu Fundacji Mozilla, Firefox nie tylko nie zostaje w tyle za konkurencyjnymi przeglądarkami potężnej konkurencji, ale często sam wytycza nowe szlaki i jako pierwszy wprowadza innowacyjne funkcje i rozwiązania techniczne.

Fundacja Prawnej Ochrony Zwierząt Lex Nova

Fundacja została powołana ponad dekadę temu w celu upowszechniania w społeczeństwie znajomości zasad zawartych w Światowej Deklaracji Praw Zwierząt ogłoszonej przez UNESCO w Paryżu w 1978 roku oraz innych przepisów dotyczących prawnej ochrony zwierząt w Polsce.

Organizacja wspiera działania w zakresie ochrony zwierząt i środowiska, a w szczególności:

  • przeciwdziałania wszelkim formom stosowania okrucieństwa i przemocy wobec zwierząt,
  • działania na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt, objęcia ich ochroną i otoczenia opieką,
  • kształtowania w społeczeństwie postaw proekologicznych poprzez działania o charakterze edukacyjnym,
  • podejmowania działań na rzecz budowania i wzmacniania systemu kontroli obywatelskiej w dziedzinie ochrony zwierząt i środowiska.

Emil dodaje, że „celem fundacji jest również działalność edukacyjna w kierunku przeciwdziałania zjawiskom przemocy i agresji, także skierowanej do ludzi”.

#DarowiznySidnet: Marcin dla Django i Stowarzyszenia Pomagaj Pomagać Różaland

Nawet podczas letnich wakacji pozostajemy zaangażowani we wspieranie finansowe wybranych inicjatyw open-source i non-profit. W ramach naszej cyklicznej akcji w tym miesiącu to Marcin Tabaka, doświadczony lead developer, wybrał dwa przedsięwzięcia, które otrzymają naszą pomoc w lipcu. 

Marcin wybrał Django, framework, który upraszcza tworzenie aplikacji internetowych poprzez wykorzystanie gotowych komponentów. Na prośbę Marcina wspieramy także Feliksa, sympatycznego czworonożnego podopiecznego Stowarzyszenia Pomagaj Pomagać Różaland.

Django 


Django to potężne narzędzie, które pomaga w budowaniu aplikacji internetowych. Jest jak zestaw gotowych do użycia komponentów, który sprawia, że tworzenie aplikacji internetowych jest łatwiejsze i wydajniejsze.

W ostatnich latach uczestniczę głównie w projektach, które opierają się o ten właśnie framework, więc był dla mnie pierwszym wyborem projektu open-source, który możemy wesprzeć”. – mówi Marcin.

Używając Django, deweloperzy mogą tworzyć różne części aplikacji internetowej, takie jak moduły i ekrany oraz bazę danych w uporządkowany i zorganizowany sposób. To środowisko zapewnia obsługę takich funkcji jak:

– przechowywanie i pobieranie danych z bazy danych,

– zarządzanie kontami i uprawnieniami użytkowników,

– wyświetlanie dynamicznych treści na stronach internetowych.

Django pozwala też w bardzo łatwy sposób wyposażyć serwis lub aplikację w panel administracyjny. Pełni on funkcję centrum kontroli strony internetowej, pozwala właścicielowi witryny na efektywne zarządzanie treścią i wprowadzanie zmian bez konieczności pisania kodu.

Ogólnie rzecz biorąc, Django upraszcza tworzenie aplikacji webowych, zapewniając ustrukturyzowane podejście i gotowe komponenty, ułatwiając programistom tworzenie solidnych i funkcjonalnych aplikacji internetowych bez konieczności zaczynania od zera.

Stowarzyszenie Pomagaj Pomagać Różaland


Feliks, ujmujący kundel, po kilkumiesięcznej tułaczce po jednej z łódzkich gmin znalazł się pod opieką Stowarzyszenia Pomagaj Pomagać Różaland. Kiedy wolontariusze go znaleźli, był poważnie niedożywiony i cierpiał wskutek urazu miednicy.

Chociaż dokładne szczegóły przeszłości Feliksa pozostają nieznane, łatwo zgadnąć, że jego podróż nie była łatwa. Jednak pomimo trudnych okoliczności nadal emanuje szczenięcą radością. Obecnie istnieje pilna potrzeba wsparcia finansowego, aby zapewnić Feliksowi odpowiednie odżywianie, leki i niezbędne witaminy.

Marcin zdecydował się wesprzeć stowarzyszenie wpłatą dla Feliksa, gdyż uważa, że ​„jest to szansa na realną pomoc w uratowaniu życia zwierzaka”.

#DarowiznySidnet: Michał dla Prettier i Compassion in World Farming

Technologia i empatia mogą się przenikać, co udowadniają wybory naszego doświadczonego full-stack developera, Michała Zbytniewskiego. W tym miesiącu to on wskazywał projekt open-source oraz projekt charytatywny, które otrzymają nasze finansowe wsparcie. Prettier, narzędzie do formatowania kodu oraz Compassion in World Farming, organizacja zajmująca się ochroną zwierząt, mogą wydawać się niepowiązane, ale oba poprawiają odrobinę świat.

Sprawdźmy, w jaki sposób podejście Prettier do formatowania kodu i działania Compassion in World Farming na rzecz zwierząt, wprowadzają zmiany w swoich dziedzinach.

Prettier

Prettier to popularne i często stosowane przez developerów narzędzie do formatowania kodu. Pomaga programistom zachować spójne i czyste style w ich projektach, niezależnie od preferencji osobistych. 

Obsługuje różne języki programowania, w tym JavaScript, TypeScript, CSS, HTML i wiele innych, dzięki czemu zaspokaja różne potrzeby projektowe.

Korzystając z Prettier, programiści mogą poświęcać mniej czasu na ręczne formatowanie swojego kodu. Zamiast tego Prettier analizuje go i automatycznie stosuje predefiniowane reguły w celu jego spójnego sformatowania.

Używamy go w wielu projektach front-endowych. Dosłownie za jednym kliknięciem każdy programista i programistka w zespole, niezależnie od doświadczenia i używanego edytora, może pochwalić się profesjonalnie wyglądającym, czytelnym i spójnym stylistycznie kodem” – dodaje Michał.

Wymuszając spójny styl, Prettier poprawia czytelność kodu i minimalizuje potencjalne błędy. Ogólnie rzecz biorąc, Prettier upraszcza proces formatowania kodu, oszczędza czas i pomaga utrzymać czystą i profesjonalną bazę kodu.

Compassion in World Farming

Compassion in World Farming to globalna organizacja non-profit zajmująca się poprawą dobrostanu i traktowania zwierząt w przemyśle rolniczym. Założona w 1967 roku, opowiada się za etycznymi i zrównoważonymi praktykami rolniczymi, stawiając na pierwszym miejscu dobrostan zwierząt, środowisko i zdrowie ludzi. Organizacja działa na rzecz świata, w którym zwierzęta hodowlane są traktowane ze współczuciem i szacunkiem.

Misją CIWF jest położenie kresu hodowli przemysłowej i promowanie humanitarnych i zrównoważonych systemów hodowli. Organizacja prowadzi badania, dochodzenia i kampanie mające na celu podnoszenie świadomości na temat kwestii związanych z intensywnymi praktykami rolniczymi i ich negatywnymi skutkami. CIWF ściśle współpracuje z rządami, firmami i konsumentami, aby zachęcać do zmian polityki, reform legislacyjnych i standardów branżowych, które wspierają dobrostan zwierząt.

CIWF udostępnia również wskazówki i zasoby dla rolników, aby pomóc im przejść na bardziej humanitarne i zrównoważone praktyki rolnicze. 

Liczę na to, że działania organizacji w kwestiach nagłaśniania problemów przemysłowej hodowli zwierząt, edukacji oraz wprowadzania odpowiednich regulacji prawnych, pozwolą ograniczyć negatywny wpływ hodowli zwierząt na środowisko naturalne” – kończy Michał.