#DarowiznySidnet: Łukasz dla XMonad i stowarzyszenia Otwarte Klatki

Jak wspierać innych, nie zdejmując rąk z klawiatury? Można na przykład pracować nad aplikacją, która ułatwia zawarcie ugody i spłatę długu na preferencyjnych warunkach lub rozwijać system rejestracji na charytatywny Onkobieg. Takimi projektami może pochwalić się Łukasz Kozłowski, nasz React Developer. I to właśnie Łukasz typuje we wrześniu dwa projekty w ramach akcji #DarowiznySidnet. A są to projekt XMonad oraz stowarzyszenie Otwarte Klatki.

XMonad

XMonad to aplikacja do zarządzania otwartymi oknami programów w dowolnym systemie komputerowym. XMonad automatycznie ustawia okna w taki sposób, aby ich treść była stale widoczna, a dostęp do nich – swobodny. Drugą zaletą XMonad jest to, że eliminuje konieczność korzystania z myszki na rzecz pełnej obsługi komputera za pomocą klawiatury. 

Szybki dostęp do wielu okien naraz to duże ułatwienie w pracy programisty. “Chciałbym wesprzeć XMonad, bo używam go codziennie na komputerach prywatnych i służbowym i jest nieodłączną częścią mojej pracy. Nie tylko dlatego, że ułatwia używanie komputera i podnosi produktywność, ale też dlatego, że dzięki niemu przestałem mieć ból nadgarstka z powodu nadmiernego używania myszki” – podsumowuje Łukasz.


Otwarte Klatki

W sidnetowych, comiesięcznych akcjach stale goszczą schroniska i organizacje aktywnie walczące o prawa zwierząt. Jedną z nich jest stowarzyszenie Otwarte Klatki, które od 10 lat dokłada starań, aby zmienić los zwierząt hodowlanych na lepszy.

Stowarzyszenia angażuje się nie tylko poprawę warunków hodowli zwierząt, ale też zmniejszenie negatywnego wpływu tej gałęzi gospodarki na środowisko.

“Jedną z głównych przyczyn nadciągającej katastrofy klimatycznej jest masowa, przemysłowa hodowla zwierząt. Olbrzymie ilości wody, przeznaczonej na uprawę paszy i zużywanej przez zwierzęta, emisje gazów cieplarnianych, wypalanie lasów pod uprawy paszy – to wszystko nieodłączne części systemu, który zabija planetę. Do tego uderzający ogrom cierpienia – ok. 70 mld zwierząt lądowych i setki miliardów do nawet biliona ryb jest zabijanych co roku” wylicza Łukasz. 

Skala oddziaływań masowej hodowli na środowisko jest ogromna, dlatego najskuteczniejsze będą zmiany systemowe. I taką strategię działania przyjęło stowarzyszenie. “Dlatego chciałbym wesprzeć Otwarte Klatki, które w oparciu o filozofię efektywnego altruizmu działają tam, gdzie zmiana przyniesie jak najwięcej pomocy, jak największej liczbie cierpiących zwierząt”, dodaje Łukasz.

Każdy miłośnik zwierząt może wesprzeć Stowarzyszenie w jego staraniach, np. zostając wolontariuszem, organizując zbiórkę na Facebooku lub przekazując wpłatę na konto.

#DarowiznySidnet: Grzegorz dla Ukrainy (poprzez Fundację ZARYS)

Zdalnie można nie tylko pracować, ale i pomagać. Tak robi Grzegorz Marszałek, Frontend Developer, który od ponad roku jest częścią naszego zdalnego zespołu, i który w sierpniu wybiera inicjatywę w ramach comiesięcznej akcji #DarowiznySidnet. Na prośbę Grzegorza przekazujemy podwójną darowiznę na jeden cel – pomoc Ukrainie organizowaną przez Fundację ZARYS.

„Wspieram zbiórkę organizowaną przez Fundację ZARYS – #pomocdlaUkrainy. Kiedy to się zaczęło większość z nas nie dowierzała, następnie każdy chciał, aby ta wojna zakończyła się jak najszybciej. Niestety, koszmar dla wielu ludzi mieszkających w Ukrainie nadal trwa” – uzasadnia swój wybór Grzegorz.

To już szósty miesiąc wojny w Ukrainie. Potrzebne jest każde wsparcie, w szczególności sprzęt i środki medyczne dla lokalnych szpitali i placówek medycznych. Taką właśnie pomoc dostarcza Ukrainie Fundacja ZARYS, którą wspieramy w sierpniu.

“Fundacja ZARYS w konsultacji z Ministerstwem Zdrowia Ukrainy wysyła środki medyczne dla ukraińskich szpitali. Myślę, że tak długo, jak działania wojenne będą kontynuowane, tak każda pomoc będzie na wagę złota” – wyjaśnia nasz programista. “Chęć pomocy Ukrainie z oczywistych względów potęguje również obecność w moim zespole projektowym dwóch koleżanek mieszkających w Ukrainie.”

Fundacja posiada największy w Europie Środkowej magazyn jednorazowego sprzętu medycznego. Oprócz przekazania aparatury, fundacja organizuje też jej transport na tereny objęte wojną i przeprowadza zbiórki na ten cel. Ponieważ organizacja działa międzynarodowo, umożliwiła darczyńcom wpłaty w kilku walutach, aby każdy chętny mógł w najwygodniejszy dla siebie sposób wesprzeć zbiórkę.

#DarowiznySidnet: Marcin dla SponsorBlock i Kultury Liberalnej

W lipcu wspieramy inicjatywy, których wspólnym motywem jest wolny dostęp – zarówno do kodu źródłowego, jak i do informacji. Po raz pierwszy projekty open‑source i non‑profit w ramach naszej akcji #DarowiznySidnet wybiera Marcin Szałabski – Java Developer na co dzień pracujący w projekcie dla globalnej marki e‑commerce, THG.

Które inicjatywy zyskały nasze finansowe wsparcie zgodnie z życzeniem Marcina?

SponsorBlock

SponsorBlock umożliwia użytkownikom YouTube’a dostęp do czystej treści, wolnej od wstawek reklamowych.

“Jest to rozszerzenie, które pozwala ominąć tzw. sponsor spoty, intra oraz inne przerywniki w filmach. Świetnie uzupełnia AdBlocka, który usuwa jedynie reklamy na YouTubie. Te dwie wtyczki w połączeniu dają czysty tzw. viewing experience, bez przerw w oglądaniu” – precyzuje Marcin.

Jak przystało na projekt open-source, SponsorBlock jest stale rozwijany przez swoją społeczność. Rozszerzenie działa w oparciu bazę przerywników reklamowych zgłaszanych przez użytkowników YouTube’a. Obecnie wspomniana baza liczy 5 milionów próbek. Na jej podstawie rozszerzenie coraz skuteczniej pomija sponsorowane części filmów, zapewniając użytkownikom niezakłóconą niczym przyjemność oglądania ulubionych filmów.

Kultura Liberalna

Kultura Liberalna to projekt, który również został stworzony z pomocą zaangażowanych obywateli.

“To fundacja-tygodnik, niezależny od polityków i reklamodawców, ufundowany jedynie przez społeczność, dzięki czemu jest jak najbardziej obiektywny, rzeczowy i merytoryczny. Porusza głównie tematy polityczne, między innymi sytuację w Polsce, prawa kobiet i mniejszości czy problemy klimatyczne oraz promuje wartości demokratyczne i liberalne” – wyjaśnia nasz programista.

Tygodnik dostępny jest w sieci, ale w odróżnieniu od podobnych wydawnictw, artykuły, felietony i podcasty dostępne na Kulturze Liberalnej wolne są od opłat za dostęp, czyli paywalla.

Oprócz działalności online, fundacja prowadzi również wydawnictwo publikujące książki oraz eseje o współczesnej polityce i kulturze, organizuje spotkania, seminaria i debaty publiczne.

#DarowiznySidnet: Gabriel dla Ukrainy (poprzez Fundację Ukraina)

Temat wojny w mediach i codziennych rozmowach nieco ucichł, ale nasza gotowość do pomocy przyjaciołom z Ukrainy nie wygasa. Gabriel Wołynko nie wyłamał się z oddolnej inicjatywy przekazywania extrawsparcia ofiarom rosyjskiej inwazji, czasowo rezygnując z dotowania projektu open‑source. Zgodnie z życzeniem naszego Testera Oprogramowania przekazujemy podwójną darowiznę wrocławskiej Fundacji Ukraina.

Jako fan gier różnego rodzaju, Gabriel spędza popołudnia na rozgrywkach online, podczas których spotyka graczy z innych krajów, w tym z Ukrainy. Chociaż w sieci państwowe granice i podziały nie obowiązują, trudno Gabrielowi pozostać neutralnym wobec ostatnich wydarzeń mających miejsce u naszych wschodnich sąsiadów. Stąd jego decyzja, aby przekazać podwójne wsparcie Fundacji Ukraina, która pomaga zadomowić się przybyłym na Dolny Śląsk Ukraińcom.

„Wojna w Ukrainie trwa. Ludzie potrzebują pomocy, a wojsko podstawowego sprzętu jak apteczki. Ostatnio spotkałem online gracza z Rosji. Rozmawiając z nim, przekonałem się, jak bardzo odmienny obraz wydarzeń w Ukrainie jest rozpowszechniany w rosyjskich mediach i jak mocno Rosjanie wierzą w ten przekaz. Dlatego uważam, że Ukrainę trzeba wspierać, aby jak najszybciej doprowadzić do końca tej wojny”, wyjaśnia Gabriel.

Pomoc Ukraińcom, którzy próbują odnaleźć się w nowym miejscu jest równie ważna, jak bezpośrednie wsparcie terenów objętych wojną. Fundacja skupia się właśnie na integracji obywateli Ukrainy osiadłych we Wrocławiu i okolicach.

Kultura daje poczucie jedności ludziom, którzy z różnych powodów opuścili swój ojczysty kraj, zarówno ekonomicznych, światopoglądowych, jak i politycznych. Jest filarem tożsamości i pozwala przetrwać najtrudniejsze chwile na obczyźnie. Mając to na względzie, Fundacja organizuje wydarzenia kulturalne i edukacyjne, a także ułatwia ukraińskim imigrantom zrozumienie lokalnych zwyczajów i adaptację w nowym miejscu pobytu.

Fundacja Ukraina działa we Wrocławiu od 2013 roku i przez ten czas stała się rozpoznawalna wśród lokalnej społeczności. Organizacja postanowiła zagospodarować społeczny kapitał zgromadzony przez lata działalności i zorganizowała zbiórkę na rzecz Ukrainy, aby wesprzeć ją w walce z agresorem. Na stronie zbiórki można przekazać darowiznę oraz zgłosić zapotrzebowanie na pomoc. Razem z Gabrielem zachęcamy do aktywnego wsparcia akcji.

#DarowiznySidnet: Wojtek dla Ukrainy (poprzez Fundację Ocalenie)

Wojna w Ukrainie trwa, trwa więc i nasza akcja wsparcia Ukraińców i Ukrainek poszkodowanych w tej wojnie. Wojtek Siewierski, FullStack Developer i Administrator IT, to kolejny członek zespołu, który zrezygnował ze wspierania projektu open‑source i postanowił przekazać podwójną darowiznę na zbiórkę prowadzoną przez Fundację Ocalenie.

Dzięki doniesieniom mediów wiemy, jak traumatycznym wydarzeniem jest wojna w Ukrainie. Pomimo ciągłych walk, pomoc z Polski płynie równym, szerokim strumieniem do naszych sąsiadów. Różnorodne wsparcie otrzymują ci, którzy pozostali w Ukrainie, jak i uchodźcy, którzy w naszym kraju znaleźli schronienie.

„Również chcę dołożyć swoją cegiełkę i pomóc Ukrainie. Bezczelna agresja ze strony sąsiadów nie jest Polakom obca – sądzę, że nam jest szczególnie trudno pozostać obojętnymi w obliczu tej wojny” – w ten sposób Wojtek uzasadnia swój wybór.

Budująca jest świadomość, że dzięki naszym pracownikom jesteśmy częścią tej pomocowej sztafety. A będzie ona konieczna jeszcze przez długi czas, nawet po zakończeniu działań zbrojnych.

Fundacja Ocalenie oferuje wsparcie ukraińskim uchodźcom i uchodźczyniom od momentu przekroczenia granicy, a także na późniejszym etapie ich pobytu w Polsce.

Pomoc, na jaką obywatele i obywatelki Ukrainy mogą liczyć ze strony Fundacji obejmuje:

  • wsparcie interwencyjne: organizację transportu i noclegu,
  • pomoc prawną, psychologiczną, mentorską,
  • organizację bezpiecznych miejsc dla dzieci w punktach przyjmujących uchodźców,
  • organizację zajęć edukacyjnych i integracyjnych dla dzieci i młodzieży,
  • wsparcie w znalezieniu pracy i mieszkania,
  • pomoc rzeczową.

#DarowiznySidnet: Krzysiek dla Fundacji dla Szczeniąt Judyta

W tym miesiącu inicjatywę, której pomożemy w ramach naszej akcji #DarowiznySidnet wybiera Krzysiek Skarbek, jeden z naszych FullStack Developerów. W związku z trwającą wojną w Ukrainie postanowiliśmy ponownie zrezygnować ze wspierania projektu open‑source i przekazać podwójną darowiznę na rzecz Fundacji dla Szczeniąt Judyta, która ratuje psiaki z Ukrainy.

“W czasie wojny cierpią nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Niestety, one same raczej nie mogą sobie pomóc”, mówi Krzysiek. “W fundacji Judyta przebywa bardzo dużo zwierzaków zabranych z Ukrainy i cały czas pojawiają się tam kolejne.”

Pracownicy i wolontariusze fundacji opiekują się zwierzętami, które dotarły do nich z rejonów objętych walkami, sami organizują też indywidualne transporty, by przywieźć do fundacyjnego schroniska jak najwięcej zagrożonych wojną czworonogów.

Obowiązków przy nowych podopiecznych jest wiele. Do schroniska bez przerwy trafiają ukraińskie psiaki w różnym wieku i stanie. Fundacja wykonuje ogromną pracę, aby zapewnić im godne warunki życia, ale bez dodatkowego wsparcia trudno jest zadbać o wystarczającą ilość karmy, leków i wygospodarować zadaszone miejsce do spania.

Fundacja Judyta nieustannie informuje o działaniach związanych z ratowaniem psów dotkniętych wojną. Komunikaty pojawiają się nie tylko na stronie fundacji, ale również na Facebooku.

Oprócz chwytających za serce psich historii możecie tam znaleźć linki do składek. Obecnie fundacja Judyta prowadzi zbiórkę środków na dwa kontenery, które zostaną zaadaptowane na schronienie dla nowoprzybyłych lokatorów.