#DarowiznySidnet: Mariusz dla Strapi i Stowarzyszenia Hospicjum Światło

Noworoczna odsłona inicjatywy #DarowiznySidnet w dotkliwy sposób przypomina nam wszystkim o roli uważności i reagowania, póki nie jest za późno.

Za wyborem projektów open‑source i non‑profit w styczniu stoi Mariusz Różański – Lead Developer z Torunia, koordynujący prace w projektach dla naszych brytyjskich Klientów: THG i należącego do tej samej grupy UK2.

Strapi

Otwartoźródłowy headless CMS pozwala tworzyć strony WWW z oddzieleniem warstwy frontendowej i backendowej. Umożliwia wybór typu bazy danych (nierelacyjna, relacyjna) i użycie najpopularniejszych bibliotek JavaScript (React, Angular, Vue), a także tworzenie własnych interfejsów.

Jakie cechy Strapi są szczególnie przydatne zdaniem Mariusza?

 • Intuicyjność. CMS jest przejrzysty i łatwy w obsłudze.
 • Elastyczność. Strapi pozwala wykorzystywać na stronie WWW niestandardowe komponenty, tworzone przez developera.
 • Kompleksowość. Wiele gotowych komponentów znacznie przyspiesza pracę, zgodnie z regułą ‚developer‑first’.

Miałem okazję wykorzystać Strapi do projektów komercyjnych i przyznam szczerze, że bardzo dobrze mi się z nim pracowało, a co najważniejsze klienci są bardzo zadowoleni z takiego rozwiązania” – mówi Mariusz.

Stowarzyszenie Hospicjum Światło

Nasza styczniowa darowizna nie miała zasilić ogólnego konta toruńskiego stowarzyszenia. Była przeznaczona na pomoc jego podopiecznemu, Maciejowi Kowalczykowi – wieloletniemu wolontariuszowi hospicjum i ulubionemu fryzjerowi żony Mariusza. Niestety Maciek zmarł na początku tego roku, zanim zdążyliśmy przekazać mu nasze wsparcie i zachęcić do tego innych.

“Choć w ramach inicjatywy #DarowiznySidnet nie zdążyliśmy wesprzeć Maćka i jego bliskich w ich zmaganiach z chorobą, to pod opieką stowarzyszenia pozostaje wciąż wiele osób przewlekle chorych, dla których nasza pomoc będzie na wagę złota. Dlatego zdecydowałem się na wybór właśnie tej organizacji” – mówi nasz programista.

Głównym celem Stowarzyszenia Hospicjum Światło jest troska o nieuleczalnie chorych podopiecznych i ich rodziny. Wolontariusze organizacji podnoszą jakość życia osób chorych i niesamodzielnych. Robią to stacjonarnie – w toruńskim hospicjum i poprzez bezpłatne wizyty domowe opiekunów medycznych, fizjoterapeutów czy psychologów.

#DarowiznySidnet: Wojtek dla PHP Foundation i Magdy Rejman (podopiecznej Fundacji Przyszłość dla Dzieci)

W Sidnet pomagamy nie tylko od święta. W grudniu kontynuujemy naszą comiesięczną tradycję, wspierając inicjatywy wskazane przez Wojciecha Wąsika. Wojtek od ponad 4 lat działa w naszych szeregach jako Senior Full‑Stack Developer i obecnie pracuje w projekcie dla naszego brytyjskiego Klienta z branży e‑commerce, THG. To nie pierwszy raz, kiedy Wojtek ma okazję wytypować projekty w sidnetowej akcji. I tak jak poprzednio, wybrane przez niego inicjatywy są mu wyjątkowo bliskie.

Które z projektów z obszaru open‑source oraz charytatywnych otrzymają w tym miesiącu wsparcie dzięki Wojtkowi?

PHP Foundation

Misją świeżo powstałej fundacji jest unowocześnienie jednego z najpopularniejszych języków programowania – PHP, który jest “budulcem” ponad 78% wszystkich stron internetowych. 

Dlaczego Wojtek zdecydował się wesprzeć akurat ten projekt? “To pierwszy język programowania który poznałem. Było to ponad 18 lat temu i od tej pory go używam. Cieszę się, że PHP ma szansę otrzymać nowe życie”, wyjaśnia nasz programista.

Powstanie fundacji przyspieszył tzw. “bus factor”. Nikita Popov – kluczowy twórca – po 10 latach rozwijania rdzenia PHP postanowił skupić swoje wysiłki na innym projekcie, rozwoju kompilatora LLVM.

W pierwszych dwóch latach swojej działalności fundacja stawia sobie za cel stworzenie developerom odpowiednich warunków do pracy nad PHP, między innymi poprzez zbudowanie silnego zespołu programistów rdzenia języka i zapewnienie im konkurencyjnych dochodów, finansowanych z darowizn.

Magda Rejman, podopieczna Fundacji Przyszłość dla Dzieci

Inicjatywa charytatywna, którą Wojtek zdecydował się wesprzeć za naszym pośrednictwem, to zbiórka na leczenie 13-letniej Magdy Rejman, zmagającej się ze skutkami ciężkiej choroby, jaką jest białaczka limfoblastyczna typu C.

Decyzja o wsparciu dziewczynki ma dla Wojtka wymiar bardzo osobisty. “Magda jest córką mojej kuzynki”, uzasadnia nasz programista.

Obecnie choroba dziewczynki jest w remisji. Kondycja Magdy wymaga jednak stałej opieki medycznej, systematycznego podawania leków wspierających osłabioną odporność oraz kosztownych rehabilitacji. Aby ułatwić organizację potrzebnej pomocy oraz zbiórkę funduszy, kilka lat temu Magda trafiła do Fundacji Przyszłość dla Dzieci i do dzisiaj jest jej podopieczną. Obecnie Fundacja opiekuje się 450 dziećmi potrzebującymi stałej pomocy medycznej.

Ty też możesz wesprzeć Fundację. W jaki sposób?

 • Dołącz do grona wolontariuszy koordynujących zbiórki na rzecz dzieci.
 • Przekaż indywidualną darowiznę.
 • Przeprowadź własną zbiórkę pieniędzy.
 • Weź udział w fundacyjnych inicjatywach, np. w zbiórce plastikowych nakrętek.
 • Namów swojego pracodawcę do zaangażowania w działania filantropijne na rzecz Fundacji.
 • Weź udział w biegach organizowanych przez charytatywną drużynę biegową, działającą w ramach Fundacji.

#DarowiznySidnet: Łukasz dla Pi‑hole i Schroniska Kundelek

Gdyby nie to, że zespół Sidnet w większości preferuje pracę zdalną, to moglibyśmy rozważyć otwarcie nowego oddziału w Rzeszowie. Mieszka tam 15% osób z naszego rozproszonego zespołu. Trend zapoczątkował Łukasz Leszczyński, który dołączył do nas w 2019 jako programista Perla, a obecnie spełnia się, programując w Go w projekcie dla naszego wieloletniego klienta – THG.

Sprawdź, jakie projekty open‑source i charytatywne zyskają finansowe wsparcie dzięki wyborom Łukasza.

Pihole

Aplikacja open‑source blokująca reklamy i trackery internetowe na poziomie sieci. Przeznaczona na Raspberry Pi, Ubuntu, Debiana, Fedorę czy CentOS.

“Korporacje starannie szlifują swoje algorytmy dostarczania treści i pasujących do nich reklam, by mieć coraz większy wpływ na nasze wybory. Od kiedy korzystam z Pi‑hole, mogę odpocząć od reklam. Aplikacja służy jako domowy serwer DNS – filtruje ruch i blokuje ten, który wskazuje na próbę dostarczenia treści reklamowych” – mówi Łukasz.

Za co każdy linuksiarz polubi Pihole?

 • Ochrona całej sieci dzięki jednej instalacji. Nie ma potrzeby instalować wtyczek w każdej przeglądarce i na każdym urządzeniu.
 • Blokowanie reklam poza przeglądarką. Pihole blokuje treści reklamowe uruchamiane wewnątrz aplikacji, np. na smartfonie czy Smart TV.
 • Zwiększona wydajność sieci. Dzięki temu, że reklamy są blokowane jeszcze zanim zostaną pobrane.

Schronisko Kundelek

Rzeszowkie schronisko sprawujące opiekę nad 150 bezdomnymi zwierzakami: psami i kotami. Od 2005 roku otacza opieką zwierzęta zagubione, porzucone i odebrane nieodpowiedzialnym właścicielom. Pracownicy schroniska towarzyszą zwierzakom i nowym właścicielom w procesie adopcji. Zapewniają nieodpłatne sprawdzenie stanu zdrowia zwierzęcia w zaprzyjaźnionej lecznicy.

Poza darowiznami schronisko przyjmuje pomoc liczoną w głaskach. Organizuje akcje “Godzina z bezdomnym psem” i “Kocie pieszczoty”.

“Jakiś czas temu moja dziewczyna zapytała, czy wyprowadzilibyśmy psa ze schroniska. Byłem bardzo sceptycznie nastawiony, obawiając się widoku cierpiących, osamotnionych zwierząt. Na szczęście na miejscu okazało się, że psy żyją w dobrych warunkach dzięki personelowi schroniska i ludziom dobrej woli” – wyjaśnia nasz programista.

#DarowiznySidnet: Marcin dla Fundacji Wikimedia i Lekarzy bez Granic

W październiku wspieramy finansowo projekty, które dotykają podstawowych praw człowieka: prawa do informacji i życia w zdrowiu. To pierwszy raz, gdy inicjatywy open‑source i non‑profit wskazuje Marcin Wierzbicki – Backend Go Developer na co dzień pracujący znad morza.

Sprawdź, jakie projekty otrzymają nasze wsparcie zgodnie z życzeniem Marcina.

Fundacja Wikimedia

Organizacja non‑profit rozwijająca m.in. Wikipedię – jeden z 10 najpopularniejszych serwisów internetowych na świecie. Celem fundacji jest ochrona uwzględnionego w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka prawa do bycia informowanym i informowania. Projekt wykracza daleko poza “darmową encyklopedię” – Wikimedia działa przeciwko cenzurze, edukuje rządy, promuje wolne licencje.

“Myślę, że każdy z nas przynajmniej raz korzystał z któregoś z serwisów pod skrzydłem Fundacji Wikimedia. Poza Wikipedią fundacja opiekuje się także innymi projektami związanymi z archiwizacją i udostępnianiem wiedzy po to, by była ona zawsze dostępna za darmo dla miliardów ludzi. Darowizny trafiające do fundacji przekładają się nie tylko na utrzymanie i rozwój serwisów, ale również wspomagają twórców treści poprzez granty, treningi czy ochronę prawną”wyjaśnia nasz programista.

Idea wiki (zasobów wiedzy) zapożyczona od twórców Wikipedii towarzyszy nam w Sidnet na co dzień. W firmowych bazach wiedzy wspólnie gromadzimy i aktualizujemy m.in. założenia projektu, użyte technologie, dobre praktyki i wiele innych, przydatnych informacji.

Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières)

Międzynarodowa medyczna organizacja humanitarna, powstała w 1971 roku. Niesie pomoc w obliczu konfliktów zbrojnych, epidemii, klęsk żywiołowych, kryzysów uchodźczych. Jest obecna w rejonach dotkniętych długotrwałymi i złożonymi kryzysami, m.in. w Syrii, Jemenie, Sudanie Południowym, Demokratycznej Republice Konga, Nigerii i Afganistanie.

“W zbyt wielu częściach świata wciąż odbiera się prawo do życia i ochrony zdrowia ludziom tylko dlatego, że zostali wplątani w większy konflikt. Lekarze bez granic, pomimo ryzyka, udzielają w takich miejscach pomocy medycznej potrzebującym” mówi Marcin.

Więcej o wyzwaniach, z którymi mierzą się Lekarze bez Granic, dowiesz się z podcastu Everyday Emergency.

#DarowiznySidnet: Radek dla Let’s Encrypt i Fundacji Ocalenie

W Sidnet Dzień Programisty mamy codziennie, a inne wrześniowe święto – Międzynarodowy Dzień Dobroczynności wypada tu przynajmniej raz w miesiącu, kiedy przychodzi czas na #DarowiznySidnet.

Tym razem wspierane przez nas finansowo projekty open‑source i non‑profit wybiera Radek Stępiński. Nasz kreatywny Full‑Stack Developer po godzinach łączy programowanie z innymi pasjami. Zaprogramował metronom wykorzystany m.in. w utworze Wrocław Remote Orchestra (w którym Radek zagrał na kilku instrumentach dętych). Obecnie pracuje nad wersją online popularnej imprezowej gry karcianej opartej na skojarzeniach.

Let’s Encrypt

Organizacja non‑profit wydająca bezpłatne cyfrowe certyfikaty SSL/TLS. Let’s Encrypt demokratyzuje dostęp do bezpiecznego połączenia HTTPS. Zabezpiecza już niemal 260 milionów stron WWW, a także serwery FTP, serwery poczty i inne.

“Dzięki Let’s Encrypt każdy może w kilkadziesiąt minut i całkowicie za darmo, bez głębszej znajomości tematu, skonfigurować sobie szyfrowanie z prawdziwego zdarzenia, dzięki czemu łatwiej o zaufanie użytkowników. Niezależnie od tego, czy prowadzisz bloga czy sklep internetowy, dziś »https://« na początku adresu jest niemal standardem, a dzięki Let’s Encrypt dostosowanie się do niego jest szybkie i bezbolesne” – wyjaśnia Radek.

Protokół automatycznego wydawania i odnawiania certyfikatów jest udostępniany w postaci otwartego standardu.

Fundacja Ocalenie

Powstała w 2000 roku fundacja pomaga cudzoziemkom i cudzoziemcom rozpocząć nowe życie w Polsce. Niesie pomoc ofiarom tortur. Zapewnia bezpłatne specjalistyczne wsparcie: prawne, psychologiczne czy językowe. Wspiera w codziennych sprawach (kontaktach z urzędami, wynajmie miejsca do mieszkania, podjęciu pracy, zapisach do przedszkoli i szkół), które dla osób słabo mówiących po polsku lub spotykających się z dyskryminacją są znacznie trudniejsze do załatwienia niż dla Polek i Polaków.

“Szczególnie dziś, w obliczu kryzysu w Afganistanie, potrzebna jest pomoc dla imigrantów: zarówno tych w kraju, aby mogli łatwiej i szybciej stać się członkami naszego społeczeństwa, a także tych, którzy jeszcze do celu nie dotarli i muszą w niepewności czekać na granicy, często bez podstawowych zapasów” – mówi nasz programista.

Fundacja Ocalenie na Facebooku relacjonuje bieżącą sytuację uchodźców i uchodźczyń na granicy, m.in. w Usnarzu Górnym.

Przez cały rok prowadzi także warsztaty (m.in. integracyjne warsztaty kulinarne czy antydyskryminacyjne dla firm), szkolenia (np. dla firm i działów HR zatrudniających cudzoziemców i cudzoziemki), kursy językowe i zawodowe dla najróżniejszych grup, m.in.: służb mundurowych, pracowników administracji, NGO, wolontariuszy, studentów, dzieci.

#DarowiznySidnet: Łukasz dla Linux Mint i Fundacji Iskierka

W sierpniu wspieramy projekty open‑source i charytatywne powstałe w 2006 roku, czyli wtedy, kiedy wskazujący je Łukasz Bownik szedł do szkoły. 15 lat później oba projekty są rozpoznawalne i skupiają wokół siebie zaangażowaną społeczność, a Łukasz realizuje się jako Full‑Stack Developer.

Sprawdź, co zadecydowało o wyborach jednego z młodych talentów w zespole Sidnet.

Linux Mint

Dystrybucja Linuksa bazująca na Debianie i Ubuntu, udostępniana na licencji GNU. W przeciwieństwie do wspomnianych systemów ma mniej restrykcyjne podejście do używania oprogramowania o zamkniętym kodzie źródłowym.

“Przemawia do mnie motto tej dystrybucji Linuksa: »From freedom came elegance«. Linux Mint korzysta z pakietów i repozytoriów Canonical, ale nie jest zależny od wsparcia korporacji. Rozwija go samoorganizująca się społeczność programistów i testerów, co daje świetne efekty w zakresie grafiki, wydajności i łatwości obsługi” – mówi Łukasz.

Linux Mint był już przez nas wspierany na początku 2020 zgodnie z prośbą Wojtka Wąsika.

Od tego czasu w systemie pojawiło się kilka nowości:

 • Aplikacja Bulky do zbiorczych zmian w nazwach plików według własnych reguł (wersja 20.2, Uma).
 • Web App Manager pozwalający na przekształcenie dowolnej strony WWW w aplikację desktopową (wersja 20.1, Ulyssa).
 • Warpinator do udostępniania plików wewnątrz sieci lokalnej (wersja 20, Ulyana).

Fundacja Iskierka

Fundacja otacza opieką ponad 700 dzieci z chorobą nowotworową, głównie na Śląsku i w Rzeszowie. Jest jedną z dwóch polskich organizacji zrzeszonych w CCI Europe – europejskim oddziale Childhood Cancer International. Edukuje, pomaga w pozyskiwaniu środków na leczenie, funduje leki, rehabilitacje, sprzęt medyczny czy remonty szpitali.

Poza tym pobudza pasje swoich małych podopiecznych, angażując ich w:

“Nowotwory u dzieci mają względnie wysoką wyleczalność. Jednak do jej osiągnięcia potrzebna jest kompleksowe i często bardzo kosztowne leczenie. Wspieram Iskierkę, bo chciałbym, by każdy, kto od małego niesie na swoich barkach brzemię śmiertelnej choroby, miał szansę na zbudowanie własnej przyszłości” – mówi nasz programista.