#DarowiznySidnet: Damian dla Manjaro Linux i Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Styczeń to miesiąc skrajności. Oprócz najsmutniejszego dnia w roku, Blue Monday,
w tym miesiącu wypada również jeden z najweselszych dni — finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To lokalne święto dobroczynności, które razem z Damianem Bełzą, naszym programistą, wspieramy w ramach akcji #DarowiznySidnet. Drugim beneficjentem jest wybrany przez Damiana projekt open-source, Manjaro Linux.

Manjaro Linux

Manjaro to oparty na Linuksie alternatywny system operacyjny. Użytkownicy cenią go za priorytetowe potraktowanie kwestii prywatności, brak opłat licencyjnych i ukrytych reklam. Również kompatybilność Manjaro jest dużą zaletą systemu. Sprawdzi się on w środowisku profesjonalnym i domowym, na każdym sprzęcie bez względu na przebieg (długość stażu) ​​— na komputerach stacjonarnych, tabletach i telefonach komórkowych.

Damian, który w naszych firmowych szeregach pełni rolę programisty PHP, Perl i JavaScript, również zwrócił uwagę na tą cechę Manjaro. “System bazuje na dystrybucji Arch, więc korzysta
z menedżera pakietów Pacman, co zapewnia mu podstawową kompatybilność. Można też korzystać z nieoficjalnego repozytorium AUR (Arch User Repository), powiększając tym samym dostępność oprogramowania”.

Dodatkowe plusy Manjaro otrzymuje od Damiana za stabilność, szybkość i niezawodność, dzięki którym codzienna praca z systemem jest bezproblemowa.

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka OrkiestraŚwiątecznej Pomocy, choć najgłośniej gra w jedną styczniową niedzielę, niestrudzenie “muzykuje” przez cały rok. Fundacja WOŚP gromadzi fundusze na zakup nowoczesnego wyposażenia dla polskich szpitali i placówek medycznych. 

WOŚP jest również nieocenionym wsparciem w wyjątkowych sytuacjach. “Na Fundację mogliśmy liczyć w dobie pandemii koronawirusa. Fundacyjna pomoc dotarła także do Ukrainy, w której toczy się krwawa i niepotrzebna wojna”, wylicza Damian.

Fundacja WOŚP działa niezwykle skutecznie, stąd tak chętnie wspierana jest przez Polaków.
“W 2020 roku szacowano, że co piąty sprzęt medyczny w szpitalach pochodzi od tej Fundacji. Kilka lat temu mogłem sam się o tym przekonać, kiedy sprzęt sfinansowany przez WOŚP uratował życie bliskiej mi osoby”, dodaje nasz programista. 

Razem z Damianem dołączamy do tegorocznej zbiórki WOŚP. Szczegóły akcji znajdziecie pod tym linkiem: https://www.wosp.org.pl/

#DarowiznySidnet: Jakub dla ESLint oraz Ukrainy (poprzez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej)

Okołoświąteczny nastrój sprzyja dobroczynności. Częściej myślimy o potrzebujących,
a pomoc przychodzi nam łatwiej. W Sidnet regularnie, co miesiąc, dzielimy się z innymi. Dzięki wrażliwości i otwartości naszych koleżanek i kolegów wspieramy szlachetne inicjatywy i projekty open-source. W grudniu, razem z Jakubem Wysockim, naszym
Full-Stack Developerem, przekażemy darowiznę na rozwój ESLint oraz na zbiórkę dla Ukrainy.

ESLint

ESLint to narzędzie do statycznej analizy kodu, które pomaga wcześnie znaleźć oraz naprawić błędy programistyczne i problemy ze składnią kodu JavaScript i JSX. Ten przydatny program znalazł się w podręcznym narzędziowniku naszego Full-Stack Developera. 

Użyteczność ESLint wykracza jednak poza standardowe funkcje podobnych narzędzi. 
Reguły w ESLint łatwo się konfiguruje, a te niestandardowe można dodatkowo definiować
i ładować z zewnętrznych źródeł. ESLint obsługuje zarówno obecne standardy ECMAScript,
jak i eksperymentalną składnię dla przyszłych wersji„, dodaje Jakub.

ESLint jest projektem open-source. Utrzymanie i rozwój narzędzia leży w dużej mierze w rękach społeczności i sympatyków. Dołączamy do nich razem z Jakubem, wspierając ESLint w ramach grudniowej odsłony inicjatywy #DarowiznySidnet.

Zbiórka dla Ukrainy, poprzez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Po raz siódmy w tym roku wspieramy darowizną organizację humanitarną, która niesie pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. W tym miesiącu pomagamy Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, organizatorce zbiórki na rzecz Ukrainy.

“W dalszym ciągu potrzebna jest pomoc dla Ukrainy. Zima na froncie na pewno będzie wyzwaniem, a codzienna współpraca z kolegami i koleżankami mieszkającymi w Ukrainie nie pozwala mi zapomnieć o trwającej tam wojnie”, wyjaśnia swój wybór Jakub.

Zebrane przez organizację fundusze pozwolą na zakup sprzętu dla ukraińskich szpitali, zorganizowanie pomocy humanitarnej w miejscach walk, ale też edukację i wsparcie dzieci, które w Polsce znalazły schronienie przed wojną.

#DarowiznySidnet: Patryk dla Thunderbirda oraz Funduszu Profilaktyki Bezdomności Psów i Kotów

Wspólnym motywem naszej listopadowej akcji są zwierzęta – koty, psy i… Thunderbird. O ile psy i koty to całkowicie realni towarzysze naszej codzienności, Thunderbird to ptak z amerykańskiego folkloru, który użyczył swojego miana popularnemu klientowi poczty. Za wyborem akcji, które chętnie w tym miesiącu wesprzemy, stoi Patryk Urbański, React Frontend Developer z naszego zespołu.

Thunderbird

Chyba nie ma w świecie IT osoby, która nie słuszała o Thunderbirdzie.To popularny, bezpłatny klient poczty i kalendarza, znany z szybkości i dużej elastyczności w dostosowaniu narzędzia do własnego stylu pracy.   Thunderbird duży nacisk kładzie na bezpieczeństwo użytkowników. Jest to widoczne w ilości rozwiązań dostępnych w aplikacji, takich jak wbudowana obsługa nagłówka „Do Not Track”, blokowanie spamu oraz treści śledzących i ochrona przed phishingiem.

Thunderbird duży nacisk kładzie na bezpieczeństwo użytkowników. Jest to widoczne w ilości rozwiązań dostępnych w aplikacji, takich jak wbudowana obsługa nagłówka „Do Not Track”, blokowanie spamu oraz treści śledzących i ochrona przed phishingiem.

Zalety Thunderbirda docenia wielu naszych programistów, w tym Patryk. “Thunderbirda używam na co dzień i chwalę sobie, więc chciałbym wesprzeć projekt, aby pozostał dostępny dla wszystkich”.

Podobnie jak każdy open-source’owy projekt, Thunderbird jest całkowicie niezależnym, wolnym przedsięwzięciem, który rozwija się dzięki wsparciu użytkowników, od strony know-how i finansowej.

Zbiórka Fundacji Rasowy Kundel na rzecz Funduszu Profilaktyki Bezdomności Psów
i Kotów

Bezdomność psów i kotów to duży problem, spowodowany głównie nieodpowiedzialnością
i niewiedzą właścicieli domowych zwierząt. Zjawisku bezdomności zwierząt stara się przeciwdziałać Fundacja Rasowy Kundel, która w tym roku organizuje II edycję zbiórki na ten cel. Beneficjentem akcji jest specjalnie powołany do tego celu Fundusz Profilaktyki Bezdomności Psów i Kotów.

“Pozwala on zapobiec cierpieniu i samotności polskich psów i kotów. Codziennie pojawiają się kolejne zbiórki na chore, porzucone i cierpiące zwierzęta, a celem Fundacji Rasowy Kundel jest przeciwdziałanie bezdomności i edukacja o niej, zamiast niekończącego się naprawiania” wyjaśnia Patryk.

Celem zbiórki jest zebranie miliona złotych. Pokryje ona koszty kastracji i wszczepienia mikroczipów 2500 zwierzakom. Zebrane pieniądze wesprą również program edukacyjny na temat bezdomności zwierząt domowych, jej przyczyn i profilaktyki.

#DarowiznySidnet: Bartek dla Ukrainy (poprzez Fundację Historia Vita)

W natłoku zajęć może umknąć fakt, że połowa miesiąca już za nami. Ot, minął kolejny półmetek, część planów już odhaczona z listy rzeczy do zrobienia, a kolejne czekają na realizację. W naszym zespole ten niepozorny czas jest chwilą szczególną, oznacza bowiem kolejną edycję akcji pomocy. W październiku przekazujemy podwójną darowiznę na inicjatywę wybraną przez Bartłomieja Kłaka, naszego IT Project Managera.

Zbiórka dla Ukrainy, poprzez Fundację Historia Vita.

Ponieważ szanse na szybkie zakończenie wojny w Ukrainie są nikłe, dalsza systematyczna pomoc jest bardzo potrzebna. Wiele fundacji niestrudzenie wspiera mieszkańców Ukrainy przybywających do Polski, jak i tych, którzy mimo wojny nie opuścili kraju.  “Wielu mieszkańców Ukrainy zdecydowało się pozostać w swoich domach a w związku ze zbliżającą się zimą potrzebna jest im każda pomoc. Fundacja Historia Vita zajmuje się organizacją transportów m.in żywności do zwykłych mieszkańców Ukrainy. Dla nas dostęp do jedzenia jest czymś oczywistym, na terenach objętych wojną jest ono trudne do zdobycia”, wyjaśnia Bartek.

Jak wiele fundacji zaangażowanych w pomoc Ukrainie, Fundacja Historia Vita również wstrzymała swoją regularną działalność na rzecz działań humanitarnych. Od 24 lutego tego roku, zamiast organizować wydarzenia kulturalne, organizacja wykorzystuje swoje logistyczne zasoby, żeby dotrzeć ze wsparciem w głąb ogarniętego wojną kraju. Możemy jej w tym pomóc, przekazując wpłaty lub najpotrzebniejsze rzeczy, których listę Fundacja publikuje na swojej stronie.

#DarowiznySidnet: Łukasz dla XMonad i stowarzyszenia Otwarte Klatki

Jak wspierać innych, nie zdejmując rąk z klawiatury? Można na przykład pracować nad aplikacją, która ułatwia zawarcie ugody i spłatę długu na preferencyjnych warunkach lub rozwijać system rejestracji na charytatywny Onkobieg. Takimi projektami może pochwalić się Łukasz Kozłowski, nasz React Developer. I to właśnie Łukasz typuje we wrześniu dwa projekty w ramach akcji #DarowiznySidnet. A są to projekt XMonad oraz stowarzyszenie Otwarte Klatki.

XMonad

XMonad to aplikacja do zarządzania otwartymi oknami programów w dowolnym systemie komputerowym. XMonad automatycznie ustawia okna w taki sposób, aby ich treść była stale widoczna, a dostęp do nich – swobodny. Drugą zaletą XMonad jest to, że eliminuje konieczność korzystania z myszki na rzecz pełnej obsługi komputera za pomocą klawiatury. 

Szybki dostęp do wielu okien naraz to duże ułatwienie w pracy programisty. “Chciałbym wesprzeć XMonad, bo używam go codziennie na komputerach prywatnych i służbowym i jest nieodłączną częścią mojej pracy. Nie tylko dlatego, że ułatwia używanie komputera i podnosi produktywność, ale też dlatego, że dzięki niemu przestałem mieć ból nadgarstka z powodu nadmiernego używania myszki” – podsumowuje Łukasz.


Otwarte Klatki

W sidnetowych, comiesięcznych akcjach stale goszczą schroniska i organizacje aktywnie walczące o prawa zwierząt. Jedną z nich jest stowarzyszenie Otwarte Klatki, które od 10 lat dokłada starań, aby zmienić los zwierząt hodowlanych na lepszy.

Stowarzyszenia angażuje się nie tylko poprawę warunków hodowli zwierząt, ale też zmniejszenie negatywnego wpływu tej gałęzi gospodarki na środowisko.

“Jedną z głównych przyczyn nadciągającej katastrofy klimatycznej jest masowa, przemysłowa hodowla zwierząt. Olbrzymie ilości wody, przeznaczonej na uprawę paszy i zużywanej przez zwierzęta, emisje gazów cieplarnianych, wypalanie lasów pod uprawy paszy – to wszystko nieodłączne części systemu, który zabija planetę. Do tego uderzający ogrom cierpienia – ok. 70 mld zwierząt lądowych i setki miliardów do nawet biliona ryb jest zabijanych co roku” wylicza Łukasz. 

Skala oddziaływań masowej hodowli na środowisko jest ogromna, dlatego najskuteczniejsze będą zmiany systemowe. I taką strategię działania przyjęło stowarzyszenie. “Dlatego chciałbym wesprzeć Otwarte Klatki, które w oparciu o filozofię efektywnego altruizmu działają tam, gdzie zmiana przyniesie jak najwięcej pomocy, jak największej liczbie cierpiących zwierząt”, dodaje Łukasz.

Każdy miłośnik zwierząt może wesprzeć Stowarzyszenie w jego staraniach, np. zostając wolontariuszem, organizując zbiórkę na Facebooku lub przekazując wpłatę na konto.

#DarowiznySidnet: Grzegorz dla Ukrainy (poprzez Fundację ZARYS)

Zdalnie można nie tylko pracować, ale i pomagać. Tak robi Grzegorz Marszałek, Frontend Developer, który od ponad roku jest częścią naszego zdalnego zespołu, i który w sierpniu wybiera inicjatywę w ramach comiesięcznej akcji #DarowiznySidnet. Na prośbę Grzegorza przekazujemy podwójną darowiznę na jeden cel – pomoc Ukrainie organizowaną przez Fundację ZARYS.

„Wspieram zbiórkę organizowaną przez Fundację ZARYS – #pomocdlaUkrainy. Kiedy to się zaczęło większość z nas nie dowierzała, następnie każdy chciał, aby ta wojna zakończyła się jak najszybciej. Niestety, koszmar dla wielu ludzi mieszkających w Ukrainie nadal trwa” – uzasadnia swój wybór Grzegorz.

To już szósty miesiąc wojny w Ukrainie. Potrzebne jest każde wsparcie, w szczególności sprzęt i środki medyczne dla lokalnych szpitali i placówek medycznych. Taką właśnie pomoc dostarcza Ukrainie Fundacja ZARYS, którą wspieramy w sierpniu.

“Fundacja ZARYS w konsultacji z Ministerstwem Zdrowia Ukrainy wysyła środki medyczne dla ukraińskich szpitali. Myślę, że tak długo, jak działania wojenne będą kontynuowane, tak każda pomoc będzie na wagę złota” – wyjaśnia nasz programista. “Chęć pomocy Ukrainie z oczywistych względów potęguje również obecność w moim zespole projektowym dwóch koleżanek mieszkających w Ukrainie.”

Fundacja posiada największy w Europie Środkowej magazyn jednorazowego sprzętu medycznego. Oprócz przekazania aparatury, fundacja organizuje też jej transport na tereny objęte wojną i przeprowadza zbiórki na ten cel. Ponieważ organizacja działa międzynarodowo, umożliwiła darczyńcom wpłaty w kilku walutach, aby każdy chętny mógł w najwygodniejszy dla siebie sposób wesprzeć zbiórkę.