Wnosi „human touch” do zespołu inżynierów. Przekłada z technologicznego na język odbiorcy. W Sidnet odpowiada za komunikację marketingową. Olga łączy w sobie analityczność i kreatywność. Wskazane przez nią wartościowe projekty open source i non-profit dobrze obrazują to połączenie.
Poznaj ludzkie oblicze technologii – projekty zasługujące na wsparcie według naszego człowieka od marketingu.
Creative Commons Polska
Polski oddział Creative Commons (CC) – organizacji non-profit, która pomaga dostosowywać prawo autorskie do realiów internetu i promuje powszechny dostęp do kultury i nauki. Creative Commons od 2001 roku udostępnia licencje i narzędzia prawne gotowe do użycia przez autorów zdjęć, nagrań, książek czy stron internetowych. To pozwala twórcy samodzielnie określać zasady dzielenia się swoją twórczością w internecie, a odbiorcom daje więcej praw do korzystania z udostępnionych przez niego materiałów.
4 podstawowe warunki licencji CC:
Uznanie autorstwa, CC-BY. Utwór możesz swobodnie kopiować, zmieniać, przedstawiać i rozpowszechniać, jeśli wskażesz autora oryginału i licencję.
Na tych samych warunkach, CC-SA. Utwór możesz swobodnie kopiować, zmieniać, przedstawiać i rozpowszechniać, pod warunkiem, że udostępnisz go na tej samej licencji.
Użycie niekomercyjne, CC-NC. Utwór możesz kopiować, zmieniać, przedstawiać i dystrybuować, ale nie możesz na tym zarabiać.
Bez utworów zależnych, CC-ND. Utwór możesz kopiować, przedstawiać i dystrybuować jedynie w oryginalnej postaci. Nie możesz tworzyć adaptacji, opracowań, remiksów.
Powyższe oznaczenia w różnych konfiguracjach można znaleźć w takich serwisach jak m.in.: Flickr, YouTube, Wikipedia, Medium, Behance.
„Ideę Creative Commons poznałam dzięki narzędziu CC0, które pozwalało mi wykorzystywać zdjęcia i grafiki bez wskazywania autora. To było bardzo przydatne na studiach, kiedy odpowiadałam za promocję koła naukowego i chciałam to robić bezkosztowo, ale (w miarę możliwości) profesjonalnie. Chcę wesprzeć polski oddział, który wraz z Centrum Cyfrowym Projekt: Polska pomaga m.in. instytucjom kultury i nauczycielom dzielić się i korzystać z otwartych zasobów.” – mówi Olga.
Ikony: Creative Commons, CC BY 4.0
hospiCare
Społeczny projekt aplikacji mobilnej, która usprawni współpracę wszystkich osób zaangażowanych w opiekę nad pacjentem dziecięcego hospicjum domowego.
„Nie znałam terminu hospicjum domowego, dopóki nie poznałam Elizy i Pauli – twórczyń hospiCare. Nie wiedziałam, że nieuleczalnie chore dziecko może być na stałe we własnym domu i jednocześnie pod opieką hospicjum. Ani tego, że w praktyce oznacza to wizyty kilkunastu specjalistów dziennie u jednego pacjenta, wymianę setek połączeń telefonicznych i wiadomości, ogromne ilości leków i rozproszoną dokumentację medyczną, której przybywa każdego dnia.” – mówi Olga.
Aplikacja hospiCare ułatwi pracę zespołów medycznych i pomoże opiekunom w codziennych zmaganiach z chorobą. Znajdą się w niej m.in.: pełna dokumentacja medyczna pacjenta dostępna online dla wszystkich uprawnionych, przypomnienia o dawkach leków, narzędzia ułatwiające zdalne konsultacje medyczne. Aplikacja będzie darmowa dla wszystkich dziecięcych hospicjów domowych w Polsce.
„Zachwycił mnie ten projekt, a jeszcze bardziej jego twórczynie. Dziewczyny czerpią z własnych doświadczeń w opiece nad terminalnie chorymi bliskimi, ale są dalekie od cierpiętnictwa. Mają konkretne pomysły na finansowanie hospiCare. W jego rozwój chcą angażować innych rodziców chorych dzieci, którzy często mimo wykształcenia i kompetencji nie mogą znaleźć pracy.” – dodaje Olga.
Ekipa hospiCare ciągle potrzebuje środków na rozwój i utrzymanie aplikacji. By wesprzeć projekt, wpłać pieniądze na konto Fundacji Zostaw Swój Ślad, w tytule przelewu wpisując „hospiCare”.