W projekcie open‑source wspieranym przez nas w lipcu otwartoźródłowym elementem jest nie kod programistyczny, lecz idea. Za tym niekonwencjonalnym podejściem do inicjatywy #DarowiznySidnet stoi Olga Muzyczuk, która w zespole Sidnet zarządza projektami IT – w szczególności tymi zahaczającymi o obszary brandingu, komunikacji czy użyteczności. Wrażliwa na to, co ludzkie, docenia organizacje walczące z dehumanizacją – nagłaśniające przypadki naruszeń praw człowieka i przywracające chorym onkologicznie prawo do leczenia.
Dowiedz się więcej o organizacjach, które otrzymają nasze finansowe wsparcie na prośbę Olgi.
Citizen Evidence Lab
Przestrzeń współpracy osób i organizacji zaangażowanych w ochronę praw człowieka. Zainicjowana przez Amnesty International w 2014 roku, skupia śledczych, badaczy, dziennikarzy, inżynierów, programistów i studentów z różnych krajów.
Badając naruszenia praw człowieka, wykorzystuje weryfikację zdjęć i video oraz teledetekcję, a w ostatnim czasie coraz częściej także innowacyjne metody: crowdsourcing, data science czy uczenie maszynowe.
Citizen Evidence Lab realizuje m.in. takie projekty jak:
- Amnesty Decoders – platforma mikrozadań (microtasking) wykorzystująca największą siłę Amnesty International – kilkumilionową społeczność rozsianą po całym świecie. Dzięki platformie badacze nie muszą już przetwarzać ogromnych ilości danych samodzielnie. Wspierają ich wolontariusze, analizujący zdjęcia satelitarne, dokumenty czy treści publikowane w mediach społecznościowych.
- Digital Verification Corps – międzynarodowy program, w ramach którego studenci z kilku partnerskich uczelni weryfikują treści wizualne pochodzące z mediów społecznościowych, dostarczając dowodów na łamanie praw człowieka. Podczas szkoleń studenci uczą się potwierdzać autentyczność zdjęć i filmów, a także weryfikować czas i miejsce ich wykonania.
- Dzielenie się wiedzą w duchu open‑source. Citizen Evidence Lab dostarcza nie tylko narzędzia pracy, ale i materiały poradnikowe. Uczy swoją społeczność, jak podejmować etyczne decyzje w pracy z wrażliwymi danymi czy zabezpieczać się przed traumą zastępczą.
“Wolontariusze Amnesty Decoders wsparli dotychczas śledztwa online dotyczące. m.in. przemocy wobec kobiet na Twitterze, wycieków ropy w Delcie Nigru czy wcześniej pomijanych w statystykach śmierci cywilów w Syrii. Zgłębienie tego ostatniego tematu indywidualnemu badaczowi zajęłoby 2,5 roku (!). Obecnie wszystkie projekty są zakończone, ale zarejestrowałam się w serwisie i niecierpliwie czekam, by włączyć się w kolejny research” – mówi Olga.
Onkobieg – Razem po zdrowie!
Bieg wokół Narodowego Instytutu Onkologii (od 2020 roku bieg wirtualny), którego celem jest wsparcie finansowe i psychiczne osób dotkniętych nowotworem. Najstarsza w Polsce charytatywna impreza biegowa o tematyce onkologicznej, organizowana przez Stowarzyszenie Sarcoma od 2008 roku.
Inicjatywa ma dla Olgi duże znaczenie ze względu na doświadczenia nowotworów w rodzinie. Od kilku lat Olga wspiera Stowarzyszenie swoimi kompetencjami. Koordynuje rozwój serwisu WWW i doradza w zakresie komunikacji. Odpowiada m.in. za koncept tegorocznej kampanii 1%.
“Nie muszę mieć osiągów biegowych, by należeć do społeczności Onkobiegu. Na linii startu jest miejsce dla każdego: sportowców, programistów, dzieciaków, seniorów, zdrowych, osób osłabionych po chemioterapii, z protezami kończyn lub na wózku. Tym, co łączy Onkobiegaczy jest wrażliwość na temat nowotworów, wdzięczność wobec personelu medycznego i gotowość do niesienia pomocy obecnie zmagającym się z chorobą” – wyjaśnia Olga.
Najbliższa, 14. edycja Onkobiegu odbędzie się online 12 września 2021.