W październiku wspieramy finansowo projekty, które dotykają podstawowych praw człowieka: prawa do informacji i życia w zdrowiu. To pierwszy raz, gdy inicjatywy open‑source i non‑profit wskazuje Marcin Wierzbicki – Backend Go Developer na co dzień pracujący znad morza.
Sprawdź, jakie projekty otrzymają nasze wsparcie zgodnie z życzeniem Marcina.
Fundacja Wikimedia
Organizacja non‑profit rozwijająca m.in. Wikipedię – jeden z 10 najpopularniejszych serwisów internetowych na świecie. Celem fundacji jest ochrona uwzględnionego w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka prawa do bycia informowanym i informowania. Projekt wykracza daleko poza “darmową encyklopedię” – Wikimedia działa przeciwko cenzurze, edukuje rządy, promuje wolne licencje.
“Myślę, że każdy z nas przynajmniej raz korzystał z któregoś z serwisów pod skrzydłem Fundacji Wikimedia. Poza Wikipedią fundacja opiekuje się także innymi projektami związanymi z archiwizacją i udostępnianiem wiedzy po to, by była ona zawsze dostępna za darmo dla miliardów ludzi. Darowizny trafiające do fundacji przekładają się nie tylko na utrzymanie i rozwój serwisów, ale również wspomagają twórców treści poprzez granty, treningi czy ochronę prawną” – wyjaśnia nasz programista.
Idea wiki (zasobów wiedzy) zapożyczona od twórców Wikipedii towarzyszy nam w Sidnet na co dzień. W firmowych bazach wiedzy wspólnie gromadzimy i aktualizujemy m.in. założenia projektu, użyte technologie, dobre praktyki i wiele innych, przydatnych informacji.
Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières)
Międzynarodowa medyczna organizacja humanitarna, powstała w 1971 roku. Niesie pomoc w obliczu konfliktów zbrojnych, epidemii, klęsk żywiołowych, kryzysów uchodźczych. Jest obecna w rejonach dotkniętych długotrwałymi i złożonymi kryzysami, m.in. w Syrii, Jemenie, Sudanie Południowym, Demokratycznej Republice Konga, Nigerii i Afganistanie.
“W zbyt wielu częściach świata wciąż odbiera się prawo do życia i ochrony zdrowia ludziom tylko dlatego, że zostali wplątani w większy konflikt. Lekarze bez granic, pomimo ryzyka, udzielają w takich miejscach pomocy medycznej potrzebującym” – mówi Marcin.
Więcej o wyzwaniach, z którymi mierzą się Lekarze bez Granic, dowiesz się z podcastu Everyday Emergency.