Zespół Sidnet na kwarantannie funkcjonuje tak samo sprawnie, jak wcześniej. W końcu pracę zdalną trenujemy już od 15 lat. Poza pustym biurem, spotkaniami przeniesionymi w tryb online i oddzielnym kanałem „Koronawirus” na firmowym czacie, w życiu zespołu nie zmieniło się zbyt wiele.
Dziś, jak każdego 15. dnia miesiąca przekazujemy darowizny wybranym projektom open source i charytatywnym. Tym razem robimy to zgodnie z życzeniem Łukasza Leszczyńskiego – programisty Perl i JavaScript, który na co dzień pracuje z Rzeszowa.
Fundacja Mozilli
Organizacja non-profit, działająca na rzecz otwartego, dostępnego dla wszystkich, „zdrowego” internetu. Wydawca corocznego Internet Health Report, znany z takich rozwiązań open source, jak: przeglądarka Firefox czy program pocztowy Thunderbird.
„Myśl niesienia idei i działań ku lepszemu internetowi jest mi bardzo bliska. W DNA Fundacji Mozilli wpisane jest dzielenie się wiedzą, krytyczne myślenie, społeczna użyteczność, poszanowanie prywatności” – mówi nasz developer.
Te wartości wybrzmiewają w ostatnich publikacjach fundacji – poświęconych wyzwaniom stawianym przed twórcami i użytkownikami internetu w czasie pandemii koronawirusa.
Przykłady?
- COVID-19 & what platforms are doing to limit the spread of misinformation: Facebook. Artykuł inicjujący cykl o tym, jak popularne serwisy radzą sobie z przeciwdziałaniem dezinformacji.
- Privacy, pandemics and the AI era. Artykuł rozpoczynający debatę o długofalowych zagrożeniach związanych z gromadzeniem danych osób, które mogą mieć COVID-19.
- Online Meeting Tips. Zbiór wskazówek dotyczących tego, jak organizować efektywne spotkania online.
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta
Pierwsza w Polsce organizacja pozarządowa niosąca pomoc bezdomnym i ubogim. Funkcjonuje od niemal 40 lat i zapewnia dach nad głową 3,5 tysiącom potrzebujących. Prowadzi dziesiątki schronisk, noclegownie, świetlice, kuchnie, bezpłatne łaźnie.
„Myślę, że bardzo ważne jest docieranie do osób potrzebujących pomocy. Szczególnie w czasach zobojętnienia na krzywdę i problemy innych – starszych, samotnych, w trudnej sytuacji życiowej” – uzasadnia swój wybór Łukasz.
Towarzystwu można pomóc nie tylko finansowo, ale także przekazując żywność, odzież, obuwie, środki czystości, leki i inne rzeczy, z których będą mogli skorzystać podopieczni Towarzystwa.