Mam wrażenie, że wrześniowe święta, takie jak Międzynarodowy Dzień Dobroczynności i Dzień Programisty, w zespole Sidnet wypadają przynajmniej 12 razy w roku. Równo w połowie każdego miesiąca wspieramy projekty open‑source i charytatywne wskazane przez kogoś z zespołu.
Tym razem typuje Jakub Opara – łączący funkcję Dyrektora Finansowego oraz lidera projektów z certyfikatem PRINCE2 i praktyczną znajomością Pythona, Perla i JavaScript.
The Linux Foundation
Organizacja non‑profit zrzeszająca dziesiątki tysięcy programistów i ponad tysiąc firm, w tym m.in. IBM, Microsoft czy Intel. Powstała w 2000 roku, by rozwijać i chronić Linuksa. Dziś opiekuje się długą listą projektów open‑source. Wspiera je finansowo, zapewnia im niezbędne usługi i infrastrukturę, dostarcza wiedzę podczas wydarzeń i certyfikowanych szkoleń.
“Fundacja Linuksa stoi za największym projektem open-source w historii. Umiejętnie wykorzystuje to doświadczenie jako inkubator dla innych, rewolucyjnych technologii” – mówi Jakub.
Wśród projektów open-source pod patronatem The Linux Foundation są m.in.:
- Kubernetes – platforma do automatyzacji, skalowania i zarządzania aplikacjami kontenerowymi i mikrousługami.
- Jenkins – narzędzie CI/CD do budowania, testowania, wdrażania i automatyzacji oprogramowania.
- GraphQL – wysoce wydajny język zapytań do serwera API. Stworzony przez developerów Facebooka, po upublicznieniu stał się alternatywą dla REST‑a.
Poza napędzaniem rozwoju projektów open‑source, Fundacja Linuksa promuje równy dostęp do technologii, nabywania kompetencji programistycznych i budowania kariery w IT.
Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci
Dzięki fundacji dzieci z chorobami, których nie da się wyleczyć w szpitalu, mogą spędzić ostatni okres życia we własnym domu. Tam odwiedza je zespół lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów i pielęgniarzy. Pracownicy hospicjum pomagają podopiecznym przeżyć ostatnie chwile z godnością i bez bólu. Przygotowują rodzinę na nieuniknioną śmierć dziecka i wspierają w procesie żałoby.
Przed rozpoczęciem współpracy fundacja może także pomóc skontaktować się z rodziną, która wcześniej mierzyła się z podobnym schorzeniem i korzystała z domowej opieki paliatywnej.
To już trzeci raz, kiedy wspieramy Warszawskie hospicjum dla dzieci zgodnie z życzeniem Kuby:
“Są moim pierwszym wyborem. Pomagają, pocieszają, pozwalają godzić się z nieuniknionym rodzinom, które często nie rozumieją, dlaczego coś takiego im się przytrafiło. My też nie zawsze jesteśmy świadomi pełnych smutku historii, dziejących się blisko nas” – uzasadnia Jakub.