Zastanawiasz się nad zmianą branży, ale jeszcze nie wiesz, w którą stronę pójść? Najłatwiej zacząć od szukania specjalności, która mniej lub bardziej dotyczy Twoich zainteresowań. Jeżeli składanie LEGO sprawia Ci przyjemność, to bardzo prawdopodobne, że już teraz masz odpowiedni sposób myślenia do zostania programistą/programistką.
Duńskie klocki to niepozorne narzędzie pomagające doskonalić kluczowe kompetencje pożądane u przyszłych programistów i programistek.
LEGO prawie bezwiednie:
- Rozwijają kreatywne podejście, bo przecież można tworzyć różne konstrukcje z tych samych klocków, opierając się na instrukcji, ale także na własnej wyobraźni. Takie myślenie sprzyja rozwiązywaniu problemów w nieoczywisty sposób.
- Stymulują strategiczne myślenie, bo klocki trzeba odpowiednio dobrać i połączyć, a budowla ma pełnić określone funkcje.
- Rozbudzają ciekawość i angażują na długie godziny, ćwicząc przy tym koncentrację
i cierpliwość.
- Uczą samozaparcia, testowania różnych rozwiązań, znoszenia porażek i… zaczynania od początku.
- Ćwiczą umiejętności pracy w zespole i jasnej komunikacji, gdy układa się je w grupie.
Te cechy i umiejętności ułatwiają pracę programisty/programistki, bo pisanie kodu to także zajęcie twórcze, któremu sprzyja niestandardowe myślenie. W tworzeniu oprogramowania pomaga także logiczne rozumowanie i gotowość do wytrwałego poszukiwania optymalnych rozwiązań. Samodzielność na równi ze sprawną pracą w teamie to przymioty doceniane i pożądane w branży IT.
Jeżeli widzisz w sobie ten potencjał, może warto spróbować swoich sił jako programista/programistka?