Wkład w rozwój projektu open-source może przybierać różne formy: raportów o błędach, poprawek kodu, aktualizacji dokumentacji i wiele innych. Jednak dla naszej programistki PHP, Gabrieli Walczyk najlepszym sposobem na odwdzięczenie się społeczności było wybranie niezbędnego dla developerów projektu Git, który wesprzemy finansowo w tym miesiącu.
Tradycyjnie poza projektem open-source przekazujemy miesięczną darowiznę na cele charytatywne. Gabriela stara się wywierać pozytywny wpływ w sposób jak najbardziej efektywny. Z tego powodu The Hunger Project – organizacja walcząca z głodem i ubóstwem, wydawała się dla niej oczywistym wyborem i ona otrzyma nasze wsparcie.
Git
Git to projekt open-source, który zapewnia programistom sposób, jak i narzędzie do zarządzania zmianami w kodzie źródłowym i współpracę nad projektami rozwoju oprogramowania.
“To niezbędne narzędzie dla programistów”, mówi Gabriela i dodaje: “Umożliwia ono równoczesną pracę nad jednym kodem przez wiele osób, cofanie się w historii zmian i sprawia, że realizacja zadań staje się mniej stresująca, bo jeśli coś nie zadziała, zawsze można szybko wycofać zmiany. Kiedy zacznie się go używać, nie można wyobrazić sobie późniejszej pracy bez niego.”
Kluczową cechą Gita jest możliwość pracy w trybie offline. Każdy deweloper ma lokalną kopię repozytorium, nad którą może pracować niezależnie. Zmiany mogą być następnie scalane z powrotem do głównego repozytorium, gdy są gotowe do udostępnienia.
Niektóre inne aspekty Gita obejmują:
- wsparcie dla wielu użytkowników,
- wbudowane narzędzia do rozwiązywania konfliktów,
- wsparcie dla tagów z adnotacjami,
- możliwość zarządzania dużymi plikami.
Git stał się najpopularniejszym wyborem dla kontroli wersji w branży rozwoju oprogramowania. Używają go firmy, takie jak Google, Facebook i Microsoft oraz projekty open-source. Istnieje również wiele narzędzi i dostępnych usług, które integrują się z Gitem, takich jak GitHub, Bitbucket i GitLab.
The Hunger Project
The Hunger Project to światowa organizacja walcząca z głodem i ubóstwem na terenie Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Jej misją jest dostarczenie potrzebującym niezbędnych narzędzi, wiedzy i zasobów do osiągnięcia trwałego postępu.
“Według danych ONZ z początku 2022 roku 850 mln osób jest zagrożonych śmiercią głodową, a liczba ta w ciągu ostatnich lat rośnie, zamiast maleć. Historię wielu z tych ludzi opowiada Martin Caparrós w swoim reportażu »Głód«. Przygląda się on bliżej przyczynom i skutkom skrajnego niedożywienia i nadaje problemowi twarz cierpiących ludzi. Po przeczytaniu tej książki mój wybór organizacji był oczywisty. The Hunger Project bierze pod uwagę szerokie spektrum problemu i poprzez swoje działania stara się zlikwidować jego źródło” – wyjaśnia Gabriela.
Misja The Hunger Project opiera się na trzech filarach:
- wzmocnieniu pozycji kobiet,
- mobilizowaniu społeczności do samodzielnego działania,
- wspieraniu efektywnego partnerstwa z lokalnymi władzami.
Angażując społeczności, organizacja pomaga określić ich potrzeby i aspiracje, a także współpracuje z nimi przy tworzeniu strategii osiągania celów. Zapewnia ona również szkolenia i zasoby, aby pomóc jednostkom i społecznościom w budowaniu umiejętności i wiedzy potrzebnych do podjęcia działań. Wreszcie, The Hunger Project współpracuje z innymi organizacjami, rządami i podmiotami sektora prywatnego, aby stworzyć globalną sieć osób i instytucji zaangażowanych w walkę z głodem i ubóstwem.