PHPCon 2011

W dniach 21-23. października w Mąchocicach niedaleko Kielc odbyła się konferencja PHPCon, poświęcona przede wszystkim programowaniu oraz tworzeniu aplikacji w języku PHP. Początkowo chcieliśmy się na nią wybrać całym zespołem programistów, jednak bieżące projekty wstrzymywały zespół przed ostateczną decyzją. Ja od samego początku byłem zdecydowany na wyjazd, w zeszłym roku bardzo chciałem wybrać się na tę konferencję, jednak z pewnych względów nie udało mi się – ale postanowiłem sobie, że przy kolejnej edycji nie odpuszczę 🙂 Bez głębszego zastanowienia zarejestrowałem się, niestety tyle szczęścia nie mieli pozostali programiści z naszego zespołu, gdyż z powodu bardzo dużego, nieoczekiwanego przez organizatorów zainteresowania miejsca szybko się skończyły. Pojechałem więc na PHPCon reprezentując cały nasz zespół, co moim zdaniem udało się bardzo dobrze, ale o tym później.

Dojazd na miejsce nie sprawił większych problemów, ale przy kolejnych edycjach mam nadzieję, że organizatorzy postarają się o lepszą lokalizację. Hotel, który został wynajęty na potrzeby konferencji spełniał oczekiwania, jednak moim zdaniem położony był dość daleko od miasta i trafienie do niego mogło sprawić małe kłopoty (niedaleko samego hotelu straciliśmy drogę na GPS-ie). Po rozpakowaniu się i zakwaterowaniu mieliśmy jeszcze czas na „pozwiedzanie” hotelu i odpoczęcie przed pierwszymi wykładami.

Inauguracyjny wykład poprowadził Derick Rethans, a poruszył on bardzo rozległy temat geolokacji oraz wykorzystania dostępnych w internecie map w swoich projektach. Prelekcja była bardzo ciekawa, moim zdaniem jedna z lepszych podczas całej konferencji. Kolejnym wykładem była prelekcja poświęcona frameworkowi Yii. Niestety, zarówno przeze mnie, jak i przez większość innych uczestników konferencji została uznana za najsłabiej przedstawioną. Prelegent nie przygotował się dobrze do przeprowadzenia wykładu, prawie półtoragodzinna prelekcja sprowadziła się przede wszystkim do studiowania pierwszych rozdziałów podręcznika. Z perspektywy trzech dni spędzonych na PHPConie mogę uznać, że był to mój jedyny zawód, więc w ogólnym rozrachunku nie miało to większego wpływu na całościową ocenę konferencji.

Podczas konferencji zaprezentowało się wielu prelegentów i wszyscy zainteresowani mogli pogłębić swoją wiedzę o PHP. Bardzo wysoko oceniam prelekcję Dericka Rethansa na temat profilowania aplikacji PHP, na której przedstawił wiele aspektów profilowania i optymalizownia kodu aplikacji. Podobna tematyka została zaprezentowana podczas prelekcji Bartłomieja Rozkruta na temat monitoringu aplikacji PHP oraz w wykładzie Adriana Słowika, który omawiał tematykę transakcyjnego systemu aktualizacji aplikacji WWW. Równie ciekawym wykładem okazała się poruszająca kwestię cache’owania oraz tworzenia infrastruktury rozproszonej dla dużych aplikacji, prelekcja Krzysztofa Szłapińskiego, programisty od kilku lat związanego z najpopularniejszym serwisem aukcyjnym w Polsce – Allegro. Zaprezentował on, na przykładzie właśnie tego serwisu, metody cache’owania i projektowania struktury serwisu na przestrzeni kikunastu lat działania oraz rozwoju Allegro.

Wiele spośród wykładów skupiało się na zaprezentowaniu nowych elementów języka PHP. Szereg wykładów omawiał zagadnienia dotyczące PHP w wersji 5.3 oraz 5.4. Pierwszym z wykładów z serii w tej tematyce była wprowadzająca prezentacja Davida Coalliera o funkcjach PHP 5.3 i 5.4 oraz ich wykorzystywaniu w praktyce. Podczas prezentacji David omówił pobieżnie takie elementy języka, jak przestrzenie nazw oraz traits. Pierwszy element szerzej został przedstawiony podczas jednego z kolejnych wykładów. Michał Zając przeprowadził bardzo ciekawe porównanie nowo powstałych przestrzeni nazw w PHP z od dawna obecnymi przestrzeniami nazw w języku C++. Drugi temat – traits – został szczegółowo omówiony przez Piotra Młynarczyka, doświadczonego programistę w zespole NK.pl (Nasza Klasa). Dużą niespodzianką okazał się, ogłoszony przez Davida na koniec jego prelekcji, konkurs programistyczny w PHP. Celem było stworzenie prostej, ale ciekawej aplikacji w PHP oraz umieszczenie jej w specjalnie przygotowanym do tego serwisie przed zakończeniem konferencji. Wygraną w konkursie była butelka bardzo dobrej i drogiej whiskey. Wraz z Robertem Mikołajukiem (Vokiel), z wykorzystaniem lubianego przez nas frameworka Kohana, stworzyliśmy prostą aplikację realizującą zgłoszenia i zapisy na wydarzenia (na przykład konferencje) za pomocą Twittera. Okazała się ona zwycięską aplikacją i we dwójkę zdobyliśmy główną nagrodę. 🙂

Ogólnie całą konferencję oceniam bardzo dobrze, i jako programista z wieloletnim doświadczeniem, wykorzystujący w dużej mierze język PHP, jestem zadowolony z wykładów i uważam, że wielu nowych rzeczy nauczyłem się i poznałem podczas konferencji PHPCon. W przyszłym roku z pewnością wybiorę się na kolejną edycję i tym razem postaram się, aby pozostali członkowie naszego zespołu nie zastanawiali się zbyt długo nad podjęciem decyzji i wraz ze mną uczestniczyli w tym wydarzeniu.