From: Jędrzej, Sidnet | To: Privacy Badger + Niechciane i Zapomniane

Grudzień to taki miesiąc, w którym pomaga się jakoś łatwiej niż zwykle… o ile znajdzie się na to czas między konsumowaniem zakupowych okazji i świątecznych specjałów. Pomaganie traktujemy serio, dlatego nie mogliśmy zapomnieć o przekazaniu środków potrzebującym wsparcia. W tym miesiącu projekt open source i fundację wskazał kolejny debiutant – nasz programista Jędrzej Przybyszewski.

Privacy Badger

Dodatek do przeglądarki filtrujący cały ruch sieciowy i blokujący komponenty, które mogą być szkodliwe. Podczas gdy np. AdBlock powstrzymuje wyświetlanie określonych stron i ich elementów, Privacy Badger blokuje niechciane rodzaje mechanizmów śledzących:

  • ciasteczka, które przechowują m.in. takie dane jak język strony czy preferowane produkty w sklepie, a także umożliwiają tworzenie statystyk odwiedzanych stron,
  • nagłówki (referer headers), pozwalające określić skąd użytkownik trafił na stronę,
  • śledzenie przy pomocy ETag – nadużywane przez niektóre witryny do śledzenia działań użytkownika nawet przy wyłączonych ciasteczkach.

„Inwigilacja użytkownika przez witryny nie jest niczym nowym. Czasem taki nadzór niesie korzyści – lepiej dopasowane produkty i usługi. Jednak nie przepadam za dzieleniem się wszystkimi informacjami z każdą witryną, dlatego bardzo cenię sobie Privacy Badgera” – mówi Jędrzej.

Niechciane i Zapomniane

Organizacja non-profit od 12 lat walczy z bezdomnością zwierząt. Znajduje porzuconym nowy dom, propaguje idee czipowania i rejestracji zwierząt, hospitalizuje, edukuje. Prowadzi ośrodek adopcyjny w Łodzi, gdzie wolontariusze fundacji pracują nad socjalizacją skrzywdzonych przez ludzi zwierząt i przygotowują je do adopcji.

„Zimą co chwilę słyszy się o porzucaniu zwierząt – często będących nieodpowiedzialnym prezentem gwiazdkowym. Wolontariusze fundacji Niechciane i Zapomniane mają w tym czasie pełne ręce roboty. Uważam, że ich determinacja jest absolutnie bezcenna. Dzięki nim porzucone zwierzaki mogą cieszyć się zdrowiem i nowym domem” – mówi nasz programista.