From: Tadzik, Sidnet | To: Matrix + SOS Wioski Dziecięce

Mamy swój sposób na idy marcowe. W święto środka marca oddajemy cześć nie bogowi wojny, lecz naszym prywatnym bohaterom. W końcu robimy tak co miesiąc. Tym razem wspieramy projekty open source i charytatywne zgodnie z życzeniem Tadeusza Sośnierza – doświadczonego programisty w Perlu.

Matrix

Matrix to otwarty standard dla komunikacji online. Opiera się na nim m.in. Riot – w którym nasz rozproszony zespół utrzymuje kontakt na co dzień. W przeciwieństwie do popularnych komunikatorów, Matrix nie stara się przeciągnąć nikogo na swoją stronę, a raczej połączyć ze sobą istniejące sieci komunikacyjne. Dzięki temu nie trzeba instalować jeszcze jednej aplikacji czy zakładać kolejnego konta, by pozostać w kontakcie ze znajomymi.

Jest rozwiązaniem dla tych, którzy chcą wyjść z „matrixa” – tej części internetu, w której zasady wyznaczają korporacje, nie użytkownicy. „Internet centralizuje się. Coraz silniej skupia się wokół globalnych firm, widzących w jego użytkownikach nie klienta, lecz produkt. Matrix jest jednym z tych projektów, które przywracają internetowi nieco jego dawnego blasku” – mówi nasz programista.

„Matrix kładzie duży nacisk także na odporność sieci na ataki i awarie. Jest zdecentralizowany – nawet odcięcie serwera nie przerwie rozpoczętej dyskusji, która może być kontynuowana przez użytkowników dzięki ich serwerom. Ma to szczególną wartość teraz, gdy niektóre kraje coraz częściej próbują odciąć swoich obywateli od wybranych środków komunikacji online” – dodaje Tadzik.

SOS Wioski Dziecięce

Stowarzyszenie niesie pomoc dzieciom opuszczonym, osieroconym oraz z rodzin dysfunkcjonalnych w Polsce i Kamerunie. Tworzy rodzinne domy dziecka, w których dzieci wychowują rodzice zastępczy. Jest częścią międzynarodowej organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 135 krajach świata od ponad 65 lat.

„Nie wszyscy mają szansę dorastać w cieple rodzinnego domu. Dzięki Stowarzyszeniu dzieci pozbawione opieki biologicznych rodziców, znajdują własne miejsce w zastępczych Rodzinach SOS. W warunkach bezpieczeństwa i akceptacji przygotowują się do samodzielnego, dorosłego życia. SOS Wioski Dziecięce pomagają im zapomnieć o traumie i wyrosnąć na dobrych ludzi, gotowych do niesienia pomocy innym” – mówi Tadzik.