From: Leszek, Sidnet | To: Mozilla + Kawałek Nieba

W zespole Sidnet można wskazać kilka frakcji: zwolenników macOS, Linuksiarzy, Windowsiarzy – gotowych walczyć o honor ulubionego systemu operacyjnego. Ten ostatni obóz reprezentuje m.in. Leszek Kalota, do którego w tym miesiącu należał wybór projektów do wsparcia. Nawet największy zwolennik Windowsa, przyzwyczajony do pracy z komercyjnymi systemami, potrafi docenić atuty oprogramowania open source. Sprawdź, kto dzięki Leszkowi otrzyma nasze finansowe wsparcie w kwietniu.

Mozilla

Twórca internetowej przeglądarki Firefox, z której Leszek korzysta w codziennej pracy. Mozilla kładzie duży nacisk na walkę z dezinformacją w internecie, promocję umiejętności cyfrowych i dbałość o wysoki poziom internetowych dyskusji.
Obecnie Mozilla pracuje nad pierwszą przeglądarką dedykowaną programistom. Firefox Developer Edition w fazie testów to m.in.:

  • CSS Grid umożliwiający wyświetlenie siatki i powiązanych z nią nazw obszarów czy podgląd transformacji,
  • edytor graficzny do regulowania animacji, wyrównań i odstępów,
  • edytor Web Audio pozwalający na pracę z API Web Audio.

„Narzędzia tworzone przez Mozillę mają służyć użytkownikom Internetu, a nie zyskom. Szanuję to i dlatego nieprzerwanie od ponad 10 lat korzystam z ich produktów: przeglądarki Firefox i programu pocztowego Thunderbird” – mówi nasz programista.

Kawałek Nieba

Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym „Kawałek Nieba” pomaga w leczeniu i wspiera dzieci niedożywione, ubogie, straumatyzowane. Gdy w kraju nie ma szans na wyjście z choroby, wolontariusze odnajdują drogi leczenia w zagranicznych klinikach. Do tej pory fundacja odmieniła życie kilkunastu tysięcy osób, w tym dzieci z guzami mózgu, siatkówczakiem, neuroblastomą, wadami serca.

„W natłoku codziennych spraw łatwo zapomnieć, że dla ciężko chorych wspomnianym kawałkiem nieba są często: leki, operacje, rehabilitacja lub sprzęt medyczny. Mam nadzieję, że dzięki naszemu wsparciu czyjeś niebo będzie bezchmurne chociaż przez jeden dzień” – mówi Leszek.