From: Wojtek, Sidnet | To: Gentoo Linux + Marcin Sztrubel (podopieczny Fundacji Avalon)

Słyszysz: programista, myślisz: geek? Cóż… w wielu przypadkach nie jesteś w błędzie. W naszym zespole jednym z największych technologicznych zapaleńców wydaje się być Wojtek Siewierski, zwany Vifonem. Za jego sprawą nasz firmowy Redmine – system do zarządzania projektami, został przemianowany na Nerdmine. Vifon ma przy sobie przybornik na każdy technologiczny wypadek, a z jego specyficznie skonfigurowanego komputera zapewne nie potrafiłby skorzystać nikt poza nim samym.

Jakie projekty open source i non-profit zyskają nasze wsparcie w maju dzięki wyborom Wojtka?

Gentoo Linux

Jedna z najbardziej elastycznych dystrybucji Linuksa. Gratka dla doświadczonych, wymagających użytkowników – takich, którzy lubią grzebać w systemie i dostosowywać każdy jego szczegół. Natura Gentoo (opartego o kod źródłowy zamiast binarnych paczek) pozwala zautomatyzować wiele działań. Dzięki temu Wojtek może zapomnieć o nakładaniu poprawek i zmian do oprogramowania dostarczanego przez system – czynnościach, które wcześniej musiał wykonywać ręcznie.

Centralnym elementem Gentoo jest jego manager paczek zwany Portage, który pozwala w kontrolowany sposób dostosować praktycznie dowolny aspekt instalowanych lub budowanych programów i bibliotek. Przykład?
„Niektóre programy nie pozwalają np. na zmianę skrótów klawiszowych. W Gentoo kod źródłowy buduję na własnym komputerze, więc wystarczy mała zmiana w kodzie, by zmienić skróty klawiszowe jeszcze przed instalacją” – mówi nasz programista.

Marcin Sztrubel

Podopieczny fundacji Avalon, która pomaga mu zbierać środki na walkę z postępującym zanikiem mięśni. Bez specjalistycznej rehabilitacji i sprzętu ortopedycznego Marcin nie ma szans na samodzielne czerpanie radości z życia. To już druga darowizna, którą zgodnie z życzeniem Vifona, przekazujemy na rzecz Marcina.

„Marcin to znajomy mojej mamy, który wymaga regularnej i kosztownej rehabilitacji. Od dłuższego czasu porusza się na wózku, lecz się nie poddaje i dzielnie walczy z chorobą” – zapewnia Wojtek.

Fundacja Avalon, prowadzona przez osobę z niepełnosprawnością, pomaga innym niepełnosprawnym i przewlekle chorym. Od 2006 roku wspiera poprzez rehabilitację, wzmacnianie samodzielności podopiecznych oraz likwidowanie barier między niepełnosprawnymi i przewlekle chorymi a resztą społeczeństwa.