From: Marcin, Sidnet | To: Mobile Detect + Kuba Ułanowicz (podopieczny Fundacji Dzieciom)

Nie ma to jak w Światowy Dzień bez Komórki wesprzeć rozwój narzędzia związanego ze smartfonami. Co zrobić, skoro tym razem dotowane projekty open source i non-profit wskazuje nasz webowy i mobilny developer Marcin Tabaka, nazywany Tabsem.

Mobile Detect

Rozwijane od 2009 narzędzie do wykrywania rodzaju urządzenia, na którym użytkownik wyświetla stronę WWW. Działa na serwerze, dzięki czemu odbiorca treści nie odczuwa dodatkowego transferu danych.

Mobile Detect rozpoznaje takie cechy urządzenia jak:

  • rodzaj: komputer, tablet, telefon komórkowy,
  • nazwa i numer wersji systemu operacyjnego,
  • nazwa i numer wersji przeglądarki internetowej.

W efekcie narzędzie ułatwia optymalizację strony pod kątem tabletów i smartfonów.

„Twórcy Mobile Detect nie mają łatwego zadania w czasach, gdy na rynku miesięcznie pojawiają się dziesiątki nowych urządzeń mobilnych. Należy im się wparcie, bo dostarczają przydatne narzędzie, które wykorzystujemy w wielu projektach, m.in. w serwisie Kujawskiego Fooder – mówi Tabs.

Kuba Ułanowicz (Fundacja Dzieciom)

Cierpiący na autyzm dziecięcy podopieczny Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Kuba wymaga farmakoterapii i codziennych, specjalistycznych zajęć – terapii logopedycznej, psychologicznej, ruchowej, a także integracji sensorycznej. Poza trudnościami z uspołecznieniem, chłopiec ma zespół tików przewlekłych, problemy z nerkami i poważne problemy hematologiczne wskazujące na chorobę von Willebranda.

„To już trzeci raz, kiedy w ramach sidnetowej akcji pomagania potrzebującym wskazuję na Kubę. Moja znajoma jest jego ciocią. Dziś chłopiec ma niemal 11 lat i jest w trakcie diagnozowania tików, obserwowanych pod kątem zespołu Tourette’a lub zespołu PANDAS” – mówi nasz programista.

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą” obejmuje opieką ponad 35 tys. dzieci, głównie z porażeniem mózgowym, wadami serca, zespołem Downa, autyzmem, epilepsją, retinopatią, chorobami nowotworowymi, dystrofią mięśniową. Działa od 1998, realizując ogólnokrajowy program „Zdążyć z Pomocą” zainicjowany przez prof. Zbigniewa Religę.