Przyjazna rejestracja na wydarzenie. Na przykładzie Onkobiegu

Co roku przed wrześniowym Onkobiegiem aktualizujemy serwis wydarzenia. Tym razem wyzwaniem było przeprojektowanie zapisów na bieg, by cały proces stał się przyjaźniejszy – także dla użytkowników z niepełnosprawnościami. A to wszystko przy ograniczonym budżecie organizacji non-profit.

W dzień startu zapisów na 12. Onkobieg dowiedz się, jak niewielkim kosztem poprawić użyteczność i dostępność serwisu rejestracji.

Odświeżona strona główna Onkobiegu: czytelne wezwanie do działania i informacja o kolejnych krokach.

1. Wskaźnik progresu

Jeśli rejestracja na Twoje wydarzenie jest kilkuetapowa, to warto czytelnie przedstawić kolejne etapy. Użytkownik powinien mieć wyobrażenie o tym, ile kroków dzieli go od ukończenia procesu.

Dlatego wprowadziliśmy wskaźnik progresu, by bez ingerowania w mechanizmy zapisów, móc poinformować uczestnika Onkobiegu o postępie rejestracji.

2. Czytelność komunikatów

Podpowiedzi w formularzu powinny być na tyle czytelne, by użytkownik nie musiał domyślać się, co ma zrobić. Z kolei przyciski CTA (Call To Action) powinny konkretnie wskazywać, co stanie się po kliknięciu.

Jak zmieniły się przykładowe komunikaty na stronie Onkobiegu?

  • Wypełnij to pole → Wpisz adres e-mail
  • Wyślij → Zakładam konto
  • Proszę podać poprawny kod pocztowy → Wpisz kod pocztowy w formacie XX-XXX
  • Wydrukuj kartę startową→ Pobierz kartę startową do druku

3. Usprawnienia w formularzu

Łatwiej przejść przez formularz, gdy od razu wiadomo, które pola są wymagane. Nawet jeśli są to wszystkie pola.

Wprowadzanie danych przebiegnie jeszcze sprawniej, jeśli zrezygnujesz ze zbędnych ozdobników formularza i konieczności powtarzania raz wpisanego hasła.

Teraz nie ma wątpliwości, że wszystkie pola są wymagane. Formularz nie jest przesadnie szeroki, pola są na białym tle (wcześniej wydawały się nieaktywne), a etykiety znajdują się bezpośrednio nad polami.

Wystarczy jednorazowe wpisanie hasła, które można podejrzeć przed wysłaniem formularza.

4. Ułatwiona akceptacja zgód

Jeśli zgody zajmują zbyt wiele miejsca, a skrócenie treści nie wchodzi w grę, zawsze możesz sprawić, że optycznie będą wydawały się krótsze. Pozostaw zajawkę zgody, a jej pełną treść ukryj np. pod przyciskiem „Więcej”.

Pamiętaj, by odróżnić zgody opcjonalne od wymaganych. Dużym ułatwieniem dla użytkownika będzie możliwość zaznaczenia wszystkich zgód jednym kliknięciem.

Wystarczyło inaczej ułożyć tekst, by zgody przestały przytłaczać. Bez ingerowania w liczbę i treść zgód, zwiększyliśmy przyjazność tego etapu.

5. Wywołanie pożądanej akcji

Wskazówki wizualne nakierowują użytkowników na konkretne działania. Wyróżniaj kolorem przycisk z jedną pożądaną akcją (np. wpłatą 50 zł na cel charytatywny) spośród wszystkich dostępnych opcji.

Udział w Onkobiegu jest darmowy, ale przy rejestracji można dokonać darowizny. Wyróżniony kolorem przycisk sugeruje, jaka kwota wsparcia będzie odpowiednia.

Teraz łatwiej wybrać także numer startowy i rozmiar koszulki.

6. Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami

Czasem niuanse decydują o tym, czy z serwisu skorzystają użytkownicy z niepełnosprawnościami. Barierą nie do przejścia może okazać się blok tekstu lub element graficzny z niskim kontrastem.

Jak zwiększyć czytelność bloków tekstu?

  • zastąp justowanie wyrównaniem do lewej strony
  • zmniejsz szerokość bloków tekstu
  • zwiększ interlinię i odstępy między akapitami
  • zastąp font szeryfowy fontem bezszeryfowym

Poza poprawą czytelności tekstów, na stronie Onkobiegu wdrożyliśmy kontrastową kolorystykę – wersję żółto-czarną.

Alternatywna wersja serwisu o wysokim kontraście kolorystycznym.

Czuć natchnienie i świeży powiew pomysłów. Piękne dzięki za kawał dobrej roboty!”

Szymon Bubiłek
Członek Zarządu Stowarzyszenia Sarcoma

Onkobieg – Razem po zdrowie! to organizowana przez Stowarzyszenie Sarcoma od 2008, najstarsza w Polsce charytatywna impreza biegowa o tematyce onkologicznej. Jej celem jest pozyskanie funduszy na pomoc osobom chorym na choroby nowotworowe i zamanifestowanie poparcia dla ich trudnej walki o zdrowie i życie.
12. edycja Onkobiegu odbędzie się 8 września 2019 w Warszawie.

Weź udział: https://onkobieg.pl/rejestracja-uzytkownika

Poznaj szczegóły budowy serwisu: https://sidnet.pl/realizacje/onkobieg-razem-po-zdrowie