WarsawJS Meetup #59 z perspektywy Sidnet

Live coding, magiczne sztuczki z użyciem IDE, powtórka z najlepszych praktyk w tworzeniu czystego kodu, wyraźna granica między autoryzacją a uwierzytelnianiem. Przeczytaj subiektywne podsumowanie środowego WarsawJS Meetup.

„Intro to Authentication and Authorization with JWT and PassportJS”

Zgodnie z tematem, prelekcja była dobrym wprowadzeniem do autoryzacji i uwierzytelniania. Wyjaśniała różnice między tymi pojęciami – często mylonymi, szczególnie przez początkujących.

Artur Klajnerok pokazał i omówił przykład „Basic Auth” w aplikacji front-endowej typu SPA, gdzie backendem była aplikacja we frameworku Express w node.js. Do uwierzytelniania z dostępem dla wszystkich zalogowanych użył biblioteki PassportJS.

Prezentacja zakończyła się dość prostym przykładem użycia JSON Web Token (JWT). Ponieważ z autoryzacją i uwierzytelnianiem mam do czynienia od lat, nie miałbym nic przeciwko temu, gdyby dopiero w tym momencie prezentacja się rozpoczęła 😉

„The Importance of Clean Code”

Tetiana Platonova przypomniała, czym charakteryzuje się nieskazitelny kod – koncept zaczerpnięty z książki „Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty”.

Za Wujkiem Bobem (Robertem C. Martinem), Tetiana zdążyła omówić:

  • Nazewnictwo zmiennych i metod
    Kluczowa wytyczna: Zmienne nazywaj opisowo, metody – z użyciem czasowników, a klasy – rzeczowników.
  • Strukturyzowanie kodu
    Kluczowa wytyczna: Dbaj o dobrą organizację kodu – unikaj wielu poziomów wcięć (więcej niż dwóch) i nie powtarzaj się (Don’t Repeat Yourself), tworząc osobne metody dla wspólnych fragmentów kodu.
  • Komentowanie
    Kluczowa wytyczna: Unikaj komentarzy opisujących, co robi kod. Powinien być na tyle czytelny, żeby nie trzeba było go tłumaczyć.

Temat jest obszerny – nie dziwię się, że Tetiana zdążyła jedynie go zarysować.

Prelekcja, która może otwierać oczy nowicjuszom, dla mnie i innych doświadczonych developerów była szybką powtórką z treści książki. Warto raz na jakiś czas odświeżyć sobie zalecenia Wujka Boba, sięgając do książki lub jego prelekcji dostępnych online.

„Use your IDE like the pros”

Jeden z nielicznych przykładów live codingu, który po prostu nie mógł się nie udać 😉

Poza powszechnie znanymi trickami, Wojciech Przechodzeń podzielił się pomysłem na niekonwencjonalne wykorzystanie funkcji wielu kursorów. Muszę przyznać, że zaskoczył mnie, używając ich do wyciągnięcia wszystkich adresów e-mail z dużego pliku JSON. Wiedziałem, że w moim IDE jest takie narzędzie, ale nigdy nie wpadłem na to, żeby użyć go w taki sposób.

Brawo za tę prezentację!


Pojęcia, które często błędnie utożsamiamy, klasyk programowania i zaawansowane użycie IDE. Tematyka ostatniego meetupu połączyła entuzjastów JavaScriptu, niezależnie od poziomu umiejętności.