#DarowiznySidnet: Łukasz dla WordPress Foundation i Fundacji Unaweza

Nie potrzebujemy świąt, żeby zabawić się w Mikołaja. W każdym miesiącu przekazujemy prezent twórcom oprogramowania open source i organizacjom dobroczynnym. Tym razem „najgrzeczniejsze” fundacje wskazuje Łukasz Nowicki, nasz zdalny Senior WordPress & PHP Developer. Łukasz w otoczeniu mazurskich jezior pracuje w projekcie dla naszego klienta z wysp – THG i UK2 (należącego obecnie do THG).

Jakie organizacje otrzymają świąteczne darowizny od Sidnet?

WordPress Foundation

Fundacja WordPress od 2010 dba o to, by dostęp do narzędzi publikowania w sieci pozostał wolny i demokratyczny. Założona przez twórcę WordPressa – Matta Mullenwega, odzwierciedla filozofię stojącą za platformą WordPress.

Promuje takie projekty i oprogramowanie, które:

  • są objęte licencją GNU Public License,
  • są dostępne bez opłat – dla każdego i w dowolnym celu,
  • można modyfikować, a następnie dalej udostępniać,
  • umożliwiają tłumaczenie treści na inne języki,
  • dają się rozszerzać za pomocą wtyczek, bez modyfikowania głównego kodu.

„WordPressa poznałem w 2005 roku, kiedy szukałem czegoś, na czym będzie można łatwo założyć blog – wtedy to nie było takie oczywiste. Przetestowałem kilka rozwiązań, wiedziałem o istnieniu b2/cafelog, wiedziałem o b2evolution, które z tego wyewoluowało. Ale dowiedziałem się też o tym, że jest inna gałąź tej ewolucji. To był WordPress” – wspomina Łukasz.

Dziś WordPress to nie tylko platforma blogowa, ale styl życia. 140 WordCampów i 700 grup organizujących regularne spotkania poświęcone WordPressowi na całym świecie. Ponad 200 wersji językowych serwisu, 54 tysiące darmowych wtyczek, 3 tysiące szablonów stron. Na platformę WordPress składa się 350 tysięcy linii kodu, co można przeliczyć na 91 lat pracy developerów.

WordPress to od lat podstawowe narzędzie pracy i szczera pasja Łukasza, który udostępnia własne pluginy: Moje wtyczki dostępne w katalogu WordPress są zainstalowane na kilku tysiącach aktywnych stron gdzieś na świecie. Nawet nie wiem gdzie, ale gdzieś komuś się przydają. To niesamowite uczucie” – dodaje nasz developer.

Unaweza

Fundacja Martyny Wojciechowskiej, znanej z programu TVN „Kobieta na krańcu świata”. Powołana, by wyrównywać szanse ekonomiczne, społeczne i prawne kobiet i dzieci z różnych krańców świata.

Obecnie fundacja gromadzi środki na pomoc:

  • dzieciom z albinizmem, na które poluje się w Tanzanii,
  • dzieciom, które nie mają innych perspektyw niż przekopywanie śmieci w Meksyku,
  • dziewczynkom i kobietom – ofiarom handlu ludźmi w Rumunii.

„Tanzania i Meksyk mogą wydawać się odległe, ale Rumunia już nie tak bardzo. A to właśnie ona przoduje w Europie pod względem liczby dzieci sprzedawanych i zmuszanych do niewolniczej pracy w seksbiznesie. Unaweza ściśle współpracuje z organizacją Reaching Out Romania, ratującą kobiety i dzieci przed okrucieństwem” – alarmuje Łukasz.

Fundacja wkrótce rozszerzy swoją działalność na kolejne kraje: Salwador, Filipiny, Boliwię i Liban. Nazwa fundacji wzięła się od słowa „unaweza”, które w języku suahili oznacza „możesz”.

„Miałem przyjemność poznać Martynę Wojciechowską na rajdzie Orlen Trophy 4×4, dawno temu. Wierzę jej, dlatego wspieram fundację Unaweza prywatnie i bardzo mnie cieszy, że Sidnet też przekaże jej datek, zgodnie z moim wyborem” – mówi nasz developer.