Jednym z poważniejszych skutków pandemii dla zespołu Sidnet jest brak cowtorkowych planszówek w Warszawie. Stałym uczestnikiem tych spotkań był do tej pory Piotr Zieliński – nasz Full-Stack Developer. Piotrek dał się poznać nie tylko jako fan planszówek, ale też programista, który szybko odnajduje się w nowych projektach. Od niedawna Piotrek wchodzi w skład zespołu dedykowanego naszemu wieloletniemu klientowi – THG (do którego należy teraz m.in. marka UK2).
Jakie projekty open-source i charytatywne wesprzemy w maju zgodnie z życzeniem naszego proGRAmisty?
Homebrew
Najpopularniejszy manager pakietów dla macOS. Brakujące ogniwo między oprogramowaniem open-source i systemem operacyjnym stworzonym przez Apple’a. Pozwala w łatwy sposób instalować na „maku” open-source’owe programy znane z Linuksa. Napisany w Ruby, współpracuje z wersją tego języka instalowaną wraz z systemem macOS. Piotrkowi Homebrew służy do instalacji i obsługi oprogramowania dla developerów.
„Dzięki Homebrew wszystko mam w jednym miejscu. Instalacje, aktualizacje, wyszukiwanie pakietów – każda operacja odbywa się sprawnie i z poziomu terminala. Narzędzie pozwala także na jednoczesną instalację różnych wersji tej samej paczki i swobodne przełączanie się między nimi. Do tego aplikacje instaluje się bez konieczności używania polecenia sudo, uprawniającego je do modyfikacji plików, w tym systemowych” – mówi Piotrek.
Projekt od 2009 roku rozwijają programiści-wolontariusze. Należy do Software Freedom Conservancy, w skład którego wchodzą inne projekty open-source, m.in.: Git, Debian czy Selenium.
Onkobieg – Razem po zdrowie!
Najstarsza w Polsce charytatywna impreza biegowa o tematyce onkologicznej, organizowana przez Stowarzyszenie Sarcoma od 2008 roku. Jej celem jest wsparcie finansowe i psychiczne chorych na choroby nowotworowe.
Piotrek zna ten projekt od środka, ponieważ zajmował się rozwojem serwisu WWW Onkobiegu. W ostatnim czasie m.in. wdrożył w nim wielojęzyczność i umożliwił rejestrację na treningi online. Dwukrotnie reprezentował Sidnet podczas Onkobiegu w Warszawie.
„W czasie, gdy cała mobilizacja skupia się na walce z pandemią, jestem myślami z podopiecznymi Stowarzyszenia Sarcoma. Oni teraz muszą się mierzyć nie tylko z rozwojem nowotworu, ale także z obniżoną odpornością na koronawirusa i utrudnionym dostępem do lekarzy” – wyjaśnia nasz programista.
W czasie pandemii COVID-19 organizator Onkobiegu przekazuje szpitalom środki ochrony osobistej. Stale zbiera fundusze na wizyty w klinikach, terapie i leki dla najbardziej potrzebujących pacjentów onkologicznych.