#DarowiznySidnet: Tadzik dla LineageOS i Kampanii Przeciw Homofobii

W zróżnicowanym zespole Sidnet łatwiej o łagodne odmiany “googlefobii” czy “proprietyfobii” niż o przejawy dyskryminacji ze względu na jakiekolwiek cechy osobiste.

W te nastroje dobrze wpisują się projekty open‑source i non‑profit, które wesprzemy w październiku zgodnie z życzeniem Tadeusza Sośnierza (Tadzika) – utalentowanego Backend Developera, trenera programowania i współtwórcy otwartego oprogramowania, m.in. Perla 6 (obecnie nazywanego Raku).

LineageOS

Open‑source’owy system operacyjny na smartfony i tablety. Bazuje na Androidzie, ale w odróżnieniu od niego nie zawiera oprogramowania własnościowego.

“Celem LineageOS (wcześniej CyanogenMod) jest rozwój systemu Android jako wolnego oprogramowania. Choć standardowa wersja Androida z założenia jest otwarta, to wraz ze smartfonem dostaje się najczęściej wersję zmodyfikowaną przez producenta sprzętu, operatora sieci i firmę Google.”wyjaśnia Tadzik.

LineageOS oferuje szereg funkcji niedostępnych w oficjalnym oprogramowaniu Android Open Source Project (AOSP).

Przykłady unikalnych funkcji LineageOS:

  • Zaawansowana customizacja przycisków (także fizycznych), ekranu blokady czy profili (np. “Praca”, “Dom”). Te ostatnie można tak dostosować, by uruchamiały się automatycznie po połączeniu z konkretną siecią Wi‑Fi lub urządzeniem Bluetooth.
  • Zwiększone bezpieczeństwo i prywatność. Od pełnej kontroli nad uprawnieniami aplikacji, przez możliwość ukrycia w spisie połączeń wrażliwych numerów (np. numerów alarmowych dla ofiar przemocy), po “PIN scramble” – funkcję mieszania cyfr na ekranie blokady, utrudniającą podejrzenie PIN-u używanego do odblokowania telefonu.
  • Funkcje dla programistów i wymagających użytkowników. Zaawansowane funkcje odzyskiwania czy nagrywania rozmów telefonicznych.

Społeczność skupiona wokół LineageOS dba o aktualizacje Androida także dla urządzeń wyprodukowanych lata temu, wydłużając ich cykl życia.

“LineageOS daje drugie życie starszym smartfonom, dla których aktualizacje (w tym aktualizacje bezpieczeństwa) bywają opóźnione o całe miesiące czy wręcz zupełnie niedostępne. Dzięki LineageOS wciąż otrzymuję aktualizacje do swojego pięcioletniego telefonu, ograniczając zarówno wydatki, jak i produkcję elektrośmieci.” – dodaje nasz programista.

Kampania Przeciw Homofobii

Ogólnopolska organizacja pożytku publicznego przeciwdziałająca homofobii i transfobii. Utworzona w 2001 roku z inicjatywy Roberta Biedronia. Edukuje, organizuje kampanie społeczne, zapewnia bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną osobom doświadczającym dyskryminacji na tle orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Stoi za głośnym projektem “Niech nas zobaczą” (2003) – pierwszej w Polsce kampanii na rzecz par jednopłciowych.

“Przez te 17 lat wiele się zmieniło, ale nadal powszechne jest to, że jedni próbują dyktować innym, czym jest normalność. Autorytety w Polsce czują się uprawnione do przyrównywania czyjejś natury do ideologii czy fanaberii. Mam nadzieję, że dzięki Kampanii Przeciw Homofobii i podobnym inicjatywom wreszcie przestanę obawiać się o zdrowie i życie moich przyjaciół, a także nie będę musiał więcej opuszczać wzroku, mówiąc ludziom z zagranicy, skąd jestem.” – mówi Tadzik.

Organizacja działa także poza Polską, wspierając ruch LGBT we wschodniej Europie. Niesie pomoc uchodźcom z krajów, w których nieheteroseksualność czy transpłciowość grozi karą śmierci lub więzienia.