#DarowiznySidnet: Emil dla Arch Linux i projektu Polska poezja

Kiedy nie programują, grają w gry, bawią się elekroniką i dyskutują na IRC‑u. Stereotyp programisty nie uznaje innych zainteresowań. Tymczasem są u nas developerzy znajdujący radość w bieganiu, jodze, tworzeniu muzyki, śpiewie, akwarelach czy rozpieszczaniu swoich zwierzaków.

Na tydzień przed Międzynarodowym Dniem Poezji nasz Full‑Stack Developer Emil Maruszczak remiksuje dokumentację techniczną z klasyką polskiej poezji.

Jakie projekty open‑source i non profit wesprzemy zgodnie z życzeniem Emila?

Arch Linux

Dystrybucja Linuksa typu “zrób‑to‑sam”, dedykowana kompetentnym, wymagającym użytkownikom. Wydana po raz pierwszy w 2002 roku i na bieżąco rozwijana przez społeczność developerów.

Twórcy Arch Linux kierują się takimi wartościami jak:

  • Prostota. Zgodnie z zasadą KISS (“Keep It Simple, Stupid”) Arch Linux został zaprojektowany jako prosty w konstrukcji system pozbawiony zbędnych dodatków i ozdobników.
  • Aktualność. System jest wydawany w modelu rolling release, który zakłada ciągłe, stopniowe aktualizacje.
  • Praktyczność. Decyzje dotyczące systemu z zasady opierają się na technicznej analizie i dyskusji, nie popularnych opiniach czy kwestiach politycznych. 

“Długo szukałem systemu, który działałby dokładnie według mojej wizji. Arch urzekł mnie swoją czystością już podczas pierwszej instalacji próbnej. Próg wejścia był wysoki, jak i moja determinacja – musiałem zrozumieć i skonfigurować wiele mechanizmów, które w innych systemach »magicznie« działają. Dzisiaj używam Archa w pracy, w domu i na prywatnych serwerach”mówi nasz programista.

Polska poezja

Internetowa audioteka polskiej poezji. Projekt realizowany przez Fundację imienia Maurycego Mochnackiego, mający na celu upowszechnianie twórczości najbardziej znanych polskich poetów od średniowiecza do współczesności. Teksty są recytowane przez aktorów i udostępniane na YouTube dzięki wpłatom od darczyńców.

Obecnie w portalu można odsłuchać ponad 300 nagrań, w tym m.in. fragmenty Pana Tadeusza, treny Jana Kochanowskiego, utwory Juliusza Słowackiego, Marii Konopnickiej, Czesława Miłosza czy Wisławy Szymborskiej. Uzupełnione o interpretacje doktorantów filologii polskiej, biogramy poetów oraz opisy epok służą jako pomoc naukowa nauczycielom i uczniom.

“Literatura polska (a w szczególności poezja) wymaga digitalizacji. To sposób na rozwijanie wrażliwości u młodych ludzi, którzy chętniej niż po książkę sięgają po smartfona. Towarzysząca im na co dzień wulgarna narracja w mediach społecznościowych sprawia, że stają się nieczuli na piękno otaczającego nas świata” – wyjaśnia swój wybór Emil.