#DarowiznySidnet: Łukasz dla Linux Mint i Fundacji Iskierka

W sierpniu wspieramy projekty open‑source i charytatywne powstałe w 2006 roku, czyli wtedy, kiedy wskazujący je Łukasz Bownik szedł do szkoły. 15 lat później oba projekty są rozpoznawalne i skupiają wokół siebie zaangażowaną społeczność, a Łukasz realizuje się jako Full‑Stack Developer.

Sprawdź, co zadecydowało o wyborach jednego z młodych talentów w zespole Sidnet.

Linux Mint

Dystrybucja Linuksa bazująca na Debianie i Ubuntu, udostępniana na licencji GNU. W przeciwieństwie do wspomnianych systemów ma mniej restrykcyjne podejście do używania oprogramowania o zamkniętym kodzie źródłowym.

“Przemawia do mnie motto tej dystrybucji Linuksa: »From freedom came elegance«. Linux Mint korzysta z pakietów i repozytoriów Canonical, ale nie jest zależny od wsparcia korporacji. Rozwija go samoorganizująca się społeczność programistów i testerów, co daje świetne efekty w zakresie grafiki, wydajności i łatwości obsługi” – mówi Łukasz.

Linux Mint był już przez nas wspierany na początku 2020 zgodnie z prośbą Wojtka Wąsika.

Od tego czasu w systemie pojawiło się kilka nowości:

  • Aplikacja Bulky do zbiorczych zmian w nazwach plików według własnych reguł (wersja 20.2, Uma).
  • Web App Manager pozwalający na przekształcenie dowolnej strony WWW w aplikację desktopową (wersja 20.1, Ulyssa).
  • Warpinator do udostępniania plików wewnątrz sieci lokalnej (wersja 20, Ulyana).

Fundacja Iskierka

Fundacja otacza opieką ponad 700 dzieci z chorobą nowotworową, głównie na Śląsku i w Rzeszowie. Jest jedną z dwóch polskich organizacji zrzeszonych w CCI Europe – europejskim oddziale Childhood Cancer International. Edukuje, pomaga w pozyskiwaniu środków na leczenie, funduje leki, rehabilitacje, sprzęt medyczny czy remonty szpitali.

Poza tym pobudza pasje swoich małych podopiecznych, angażując ich w:

“Nowotwory u dzieci mają względnie wysoką wyleczalność. Jednak do jej osiągnięcia potrzebna jest kompleksowe i często bardzo kosztowne leczenie. Wspieram Iskierkę, bo chciałbym, by każdy, kto od małego niesie na swoich barkach brzemię śmiertelnej choroby, miał szansę na zbudowanie własnej przyszłości” – mówi nasz programista.