#DarowiznySidnet: Radek dla Let’s Encrypt i Fundacji Ocalenie

W Sidnet Dzień Programisty mamy codziennie, a inne wrześniowe święto – Międzynarodowy Dzień Dobroczynności wypada tu przynajmniej raz w miesiącu, kiedy przychodzi czas na #DarowiznySidnet.

Tym razem wspierane przez nas finansowo projekty open‑source i non‑profit wybiera Radek Stępiński. Nasz kreatywny Full‑Stack Developer po godzinach łączy programowanie z innymi pasjami. Zaprogramował metronom wykorzystany m.in. w utworze Wrocław Remote Orchestra (w którym Radek zagrał na kilku instrumentach dętych). Obecnie pracuje nad wersją online popularnej imprezowej gry karcianej opartej na skojarzeniach.

Let’s Encrypt

Organizacja non‑profit wydająca bezpłatne cyfrowe certyfikaty SSL/TLS. Let’s Encrypt demokratyzuje dostęp do bezpiecznego połączenia HTTPS. Zabezpiecza już niemal 260 milionów stron WWW, a także serwery FTP, serwery poczty i inne.

“Dzięki Let’s Encrypt każdy może w kilkadziesiąt minut i całkowicie za darmo, bez głębszej znajomości tematu, skonfigurować sobie szyfrowanie z prawdziwego zdarzenia, dzięki czemu łatwiej o zaufanie użytkowników. Niezależnie od tego, czy prowadzisz bloga czy sklep internetowy, dziś »https://« na początku adresu jest niemal standardem, a dzięki Let’s Encrypt dostosowanie się do niego jest szybkie i bezbolesne” – wyjaśnia Radek.

Protokół automatycznego wydawania i odnawiania certyfikatów jest udostępniany w postaci otwartego standardu.

Fundacja Ocalenie

Powstała w 2000 roku fundacja pomaga cudzoziemkom i cudzoziemcom rozpocząć nowe życie w Polsce. Niesie pomoc ofiarom tortur. Zapewnia bezpłatne specjalistyczne wsparcie: prawne, psychologiczne czy językowe. Wspiera w codziennych sprawach (kontaktach z urzędami, wynajmie miejsca do mieszkania, podjęciu pracy, zapisach do przedszkoli i szkół), które dla osób słabo mówiących po polsku lub spotykających się z dyskryminacją są znacznie trudniejsze do załatwienia niż dla Polek i Polaków.

“Szczególnie dziś, w obliczu kryzysu w Afganistanie, potrzebna jest pomoc dla imigrantów: zarówno tych w kraju, aby mogli łatwiej i szybciej stać się członkami naszego społeczeństwa, a także tych, którzy jeszcze do celu nie dotarli i muszą w niepewności czekać na granicy, często bez podstawowych zapasów” – mówi nasz programista.

Fundacja Ocalenie na Facebooku relacjonuje bieżącą sytuację uchodźców i uchodźczyń na granicy, m.in. w Usnarzu Górnym.

Przez cały rok prowadzi także warsztaty (m.in. integracyjne warsztaty kulinarne czy antydyskryminacyjne dla firm), szkolenia (np. dla firm i działów HR zatrudniających cudzoziemców i cudzoziemki), kursy językowe i zawodowe dla najróżniejszych grup, m.in.: służb mundurowych, pracowników administracji, NGO, wolontariuszy, studentów, dzieci.