#DarowiznySidnet: Kamil dla Ukrainy (poprzez Polską Akcję Humanitarną)

Tradycyjnie 15. dnia każdego miesiąca przekazujemy darowizny na rzecz jednego projektu open‑source i jednej inicjatywy non-profit. W marcu podtrzymujemy tę tradycję – z pewnym wyjątkiem ze względu na sytuację w Ukrainie. Na prośbę naszego Full‑Stack Developera Kamila Głuszaka, rezygnujemy ze wspierania projektu open‑source i przekazujemy podwójną darowiznę na zbiórkę Polskiej Akcji Humanitarnej.

24 lutego obudziliśmy się w nowej rzeczywistości, przytłoczeni doniesieniami o rosyjskiej agresji na Ukrainę. Informacja o ataku na sąsiednie państwo miała dla nas wydźwięk tym bardziej osobisty, że jeden z naszych zdalnych programistów jeszcze w lutym żył i pracował w Ukrainie. Dziś nasz ukraiński przyjaciel wraz z rodziną mieszka w Warszawie, w bezpiecznym miejscu, które dla niego zorganizowaliśmy.

W ciągu doby Polacy zorganizowali wsparcie dla ukraińskich sąsiadów, m.in. dostarczając pomoc do ogarniętego wojną kraju. Do tej pomocy dołożyliśmy się i my: darowiznami indywidualnymi, wsparciem inicjatywy “Cześć Dziewczyny!” z okazji Dnia Kobiet, a dziś także przekazaniem środków Polskiej Akcji Humanitarnej na prośbę Kamila.

Myślę, że w tej chwili nic nie jest tak ważne jak jakaś realna forma wsparcia Ukrainy”, uzasadnia Kamil. “Wszystko poszło na dalszy plan.”

Polska Akcja Humanitarna działa w Ukrainie od 2014. Obecnie regularnie organizuje konwoje z żywnością, ubraniami i środkami higienicznymi. Zorganizowała także punkty interwencyjne na granicy – m.in. w Rawie Ruskiej i w Zosinie oraz centra pomocy psychospołecznej we wschodniej Ukrainie.

Aby móc skuteczniej wspierać potrzebujących, Polska Akcja Humanitarna na bieżąco informuje o swoich działaniach za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz edukuje, jak świadomie pomagać w autorskim podcaście “Tolerancja to za mało”.

Z podcastu można się dowiedzieć m.in. o tym, jak rozumieć współczesny świat, czym jest świadoma i skuteczna pomoc oraz jak w praktyce wygląda praca w sektorze humanitarnym.