#DarowiznySidnet: Gabriel dla Ukrainy (poprzez Fundację Ukraina)

Temat wojny w mediach i codziennych rozmowach nieco ucichł, ale nasza gotowość do pomocy przyjaciołom z Ukrainy nie wygasa. Gabriel Wołynko nie wyłamał się z oddolnej inicjatywy przekazywania extrawsparcia ofiarom rosyjskiej inwazji, czasowo rezygnując z dotowania projektu open‑source. Zgodnie z życzeniem naszego Testera Oprogramowania przekazujemy podwójną darowiznę wrocławskiej Fundacji Ukraina.

Jako fan gier różnego rodzaju, Gabriel spędza popołudnia na rozgrywkach online, podczas których spotyka graczy z innych krajów, w tym z Ukrainy. Chociaż w sieci państwowe granice i podziały nie obowiązują, trudno Gabrielowi pozostać neutralnym wobec ostatnich wydarzeń mających miejsce u naszych wschodnich sąsiadów. Stąd jego decyzja, aby przekazać podwójne wsparcie Fundacji Ukraina, która pomaga zadomowić się przybyłym na Dolny Śląsk Ukraińcom.

„Wojna w Ukrainie trwa. Ludzie potrzebują pomocy, a wojsko podstawowego sprzętu jak apteczki. Ostatnio spotkałem online gracza z Rosji. Rozmawiając z nim, przekonałem się, jak bardzo odmienny obraz wydarzeń w Ukrainie jest rozpowszechniany w rosyjskich mediach i jak mocno Rosjanie wierzą w ten przekaz. Dlatego uważam, że Ukrainę trzeba wspierać, aby jak najszybciej doprowadzić do końca tej wojny”, wyjaśnia Gabriel.

Pomoc Ukraińcom, którzy próbują odnaleźć się w nowym miejscu jest równie ważna, jak bezpośrednie wsparcie terenów objętych wojną. Fundacja skupia się właśnie na integracji obywateli Ukrainy osiadłych we Wrocławiu i okolicach.

Kultura daje poczucie jedności ludziom, którzy z różnych powodów opuścili swój ojczysty kraj, zarówno ekonomicznych, światopoglądowych, jak i politycznych. Jest filarem tożsamości i pozwala przetrwać najtrudniejsze chwile na obczyźnie. Mając to na względzie, Fundacja organizuje wydarzenia kulturalne i edukacyjne, a także ułatwia ukraińskim imigrantom zrozumienie lokalnych zwyczajów i adaptację w nowym miejscu pobytu.

Fundacja Ukraina działa we Wrocławiu od 2013 roku i przez ten czas stała się rozpoznawalna wśród lokalnej społeczności. Organizacja postanowiła zagospodarować społeczny kapitał zgromadzony przez lata działalności i zorganizowała zbiórkę na rzecz Ukrainy, aby wesprzeć ją w walce z agresorem. Na stronie zbiórki można przekazać darowiznę oraz zgłosić zapotrzebowanie na pomoc. Razem z Gabrielem zachęcamy do aktywnego wsparcia akcji.