#DarowiznySidnet: Marcin dla SponsorBlock i Kultury Liberalnej

W lipcu wspieramy inicjatywy, których wspólnym motywem jest wolny dostęp – zarówno do kodu źródłowego, jak i do informacji. Po raz pierwszy projekty open‑source i non‑profit w ramach naszej akcji #DarowiznySidnet wybiera Marcin Szałabski – Java Developer na co dzień pracujący w projekcie dla globalnej marki e‑commerce, THG.

Które inicjatywy zyskały nasze finansowe wsparcie zgodnie z życzeniem Marcina?

SponsorBlock

SponsorBlock umożliwia użytkownikom YouTube’a dostęp do czystej treści, wolnej od wstawek reklamowych.

“Jest to rozszerzenie, które pozwala ominąć tzw. sponsor spoty, intra oraz inne przerywniki w filmach. Świetnie uzupełnia AdBlocka, który usuwa jedynie reklamy na YouTubie. Te dwie wtyczki w połączeniu dają czysty tzw. viewing experience, bez przerw w oglądaniu” – precyzuje Marcin.

Jak przystało na projekt open-source, SponsorBlock jest stale rozwijany przez swoją społeczność. Rozszerzenie działa w oparciu bazę przerywników reklamowych zgłaszanych przez użytkowników YouTube’a. Obecnie wspomniana baza liczy 5 milionów próbek. Na jej podstawie rozszerzenie coraz skuteczniej pomija sponsorowane części filmów, zapewniając użytkownikom niezakłóconą niczym przyjemność oglądania ulubionych filmów.

Kultura Liberalna

Kultura Liberalna to projekt, który również został stworzony z pomocą zaangażowanych obywateli.

“To fundacja-tygodnik, niezależny od polityków i reklamodawców, ufundowany jedynie przez społeczność, dzięki czemu jest jak najbardziej obiektywny, rzeczowy i merytoryczny. Porusza głównie tematy polityczne, między innymi sytuację w Polsce, prawa kobiet i mniejszości czy problemy klimatyczne oraz promuje wartości demokratyczne i liberalne” – wyjaśnia nasz programista.

Tygodnik dostępny jest w sieci, ale w odróżnieniu od podobnych wydawnictw, artykuły, felietony i podcasty dostępne na Kulturze Liberalnej wolne są od opłat za dostęp, czyli paywalla.

Oprócz działalności online, fundacja prowadzi również wydawnictwo publikujące książki oraz eseje o współczesnej polityce i kulturze, organizuje spotkania, seminaria i debaty publiczne.