#DarowiznySidnet: Łukasz dla XMonad i stowarzyszenia Otwarte Klatki

Jak wspierać innych, nie zdejmując rąk z klawiatury? Można na przykład pracować nad aplikacją, która ułatwia zawarcie ugody i spłatę długu na preferencyjnych warunkach lub rozwijać system rejestracji na charytatywny Onkobieg. Takimi projektami może pochwalić się Łukasz Kozłowski, nasz React Developer. I to właśnie Łukasz typuje we wrześniu dwa projekty w ramach akcji #DarowiznySidnet. A są to projekt XMonad oraz stowarzyszenie Otwarte Klatki.

XMonad

XMonad to aplikacja do zarządzania otwartymi oknami programów w dowolnym systemie komputerowym. XMonad automatycznie ustawia okna w taki sposób, aby ich treść była stale widoczna, a dostęp do nich – swobodny. Drugą zaletą XMonad jest to, że eliminuje konieczność korzystania z myszki na rzecz pełnej obsługi komputera za pomocą klawiatury. 

Szybki dostęp do wielu okien naraz to duże ułatwienie w pracy programisty. “Chciałbym wesprzeć XMonad, bo używam go codziennie na komputerach prywatnych i służbowym i jest nieodłączną częścią mojej pracy. Nie tylko dlatego, że ułatwia używanie komputera i podnosi produktywność, ale też dlatego, że dzięki niemu przestałem mieć ból nadgarstka z powodu nadmiernego używania myszki” – podsumowuje Łukasz.


Otwarte Klatki

W sidnetowych, comiesięcznych akcjach stale goszczą schroniska i organizacje aktywnie walczące o prawa zwierząt. Jedną z nich jest stowarzyszenie Otwarte Klatki, które od 10 lat dokłada starań, aby zmienić los zwierząt hodowlanych na lepszy.

Stowarzyszenia angażuje się nie tylko poprawę warunków hodowli zwierząt, ale też zmniejszenie negatywnego wpływu tej gałęzi gospodarki na środowisko.

“Jedną z głównych przyczyn nadciągającej katastrofy klimatycznej jest masowa, przemysłowa hodowla zwierząt. Olbrzymie ilości wody, przeznaczonej na uprawę paszy i zużywanej przez zwierzęta, emisje gazów cieplarnianych, wypalanie lasów pod uprawy paszy – to wszystko nieodłączne części systemu, który zabija planetę. Do tego uderzający ogrom cierpienia – ok. 70 mld zwierząt lądowych i setki miliardów do nawet biliona ryb jest zabijanych co roku” wylicza Łukasz. 

Skala oddziaływań masowej hodowli na środowisko jest ogromna, dlatego najskuteczniejsze będą zmiany systemowe. I taką strategię działania przyjęło stowarzyszenie. “Dlatego chciałbym wesprzeć Otwarte Klatki, które w oparciu o filozofię efektywnego altruizmu działają tam, gdzie zmiana przyniesie jak najwięcej pomocy, jak największej liczbie cierpiących zwierząt”, dodaje Łukasz.

Każdy miłośnik zwierząt może wesprzeć Stowarzyszenie w jego staraniach, np. zostając wolontariuszem, organizując zbiórkę na Facebooku lub przekazując wpłatę na konto.