Noworoczna odsłona inicjatywy #DarowiznySidnet w dotkliwy sposób przypomina nam wszystkim o roli uważności i reagowania, póki nie jest za późno.
Za wyborem projektów open‑source i non‑profit w styczniu stoi Mariusz Różański – Lead Developer z Torunia, koordynujący prace w projektach dla naszych brytyjskich Klientów: THG i należącego do tej samej grupy UK2.
Strapi
Otwartoźródłowy headless CMS pozwala tworzyć strony WWW z oddzieleniem warstwy frontendowej i backendowej. Umożliwia wybór typu bazy danych (nierelacyjna, relacyjna) i użycie najpopularniejszych bibliotek JavaScript (React, Angular, Vue), a także tworzenie własnych interfejsów.
Jakie cechy Strapi są szczególnie przydatne zdaniem Mariusza?
- Intuicyjność. CMS jest przejrzysty i łatwy w obsłudze.
- Elastyczność. Strapi pozwala wykorzystywać na stronie WWW niestandardowe komponenty, tworzone przez developera.
- Kompleksowość. Wiele gotowych komponentów znacznie przyspiesza pracę, zgodnie z regułą 'developer‑first’.
“Miałem okazję wykorzystać Strapi do projektów komercyjnych i przyznam szczerze, że bardzo dobrze mi się z nim pracowało, a co najważniejsze klienci są bardzo zadowoleni z takiego rozwiązania” – mówi Mariusz.
Stowarzyszenie Hospicjum Światło
Nasza styczniowa darowizna nie miała zasilić ogólnego konta toruńskiego stowarzyszenia. Była przeznaczona na pomoc jego podopiecznemu, Maciejowi Kowalczykowi – wieloletniemu wolontariuszowi hospicjum i ulubionemu fryzjerowi żony Mariusza. Niestety Maciek zmarł na początku tego roku, zanim zdążyliśmy przekazać mu nasze wsparcie i zachęcić do tego innych.
“Choć w ramach inicjatywy #DarowiznySidnet nie zdążyliśmy wesprzeć Maćka i jego bliskich w ich zmaganiach z chorobą, to pod opieką stowarzyszenia pozostaje wciąż wiele osób przewlekle chorych, dla których nasza pomoc będzie na wagę złota. Dlatego zdecydowałem się na wybór właśnie tej organizacji” – mówi nasz programista.
Głównym celem Stowarzyszenia Hospicjum Światło jest troska o nieuleczalnie chorych podopiecznych i ich rodziny. Wolontariusze organizacji podnoszą jakość życia osób chorych i niesamodzielnych. Robią to stacjonarnie – w toruńskim hospicjum i poprzez bezpłatne wizyty domowe opiekunów medycznych, fizjoterapeutów czy psychologów.