#DarowiznySidnet: Mariusz dla Strapi i Stowarzyszenia Hospicjum Światło

Noworoczna odsłona inicjatywy #DarowiznySidnet w dotkliwy sposób przypomina nam wszystkim o roli uważności i reagowania, póki nie jest za późno.

Za wyborem projektów open‑source i non‑profit w styczniu stoi Mariusz Różański – Lead Developer z Torunia, koordynujący prace w projektach dla naszych brytyjskich Klientów: THG i należącego do tej samej grupy UK2.

Strapi

Otwartoźródłowy headless CMS pozwala tworzyć strony WWW z oddzieleniem warstwy frontendowej i backendowej. Umożliwia wybór typu bazy danych (nierelacyjna, relacyjna) i użycie najpopularniejszych bibliotek JavaScript (React, Angular, Vue), a także tworzenie własnych interfejsów.

Jakie cechy Strapi są szczególnie przydatne zdaniem Mariusza?

  • Intuicyjność. CMS jest przejrzysty i łatwy w obsłudze.
  • Elastyczność. Strapi pozwala wykorzystywać na stronie WWW niestandardowe komponenty, tworzone przez developera.
  • Kompleksowość. Wiele gotowych komponentów znacznie przyspiesza pracę, zgodnie z regułą ‚developer‑first’.

Miałem okazję wykorzystać Strapi do projektów komercyjnych i przyznam szczerze, że bardzo dobrze mi się z nim pracowało, a co najważniejsze klienci są bardzo zadowoleni z takiego rozwiązania” – mówi Mariusz.

Stowarzyszenie Hospicjum Światło

Nasza styczniowa darowizna nie miała zasilić ogólnego konta toruńskiego stowarzyszenia. Była przeznaczona na pomoc jego podopiecznemu, Maciejowi Kowalczykowi – wieloletniemu wolontariuszowi hospicjum i ulubionemu fryzjerowi żony Mariusza. Niestety Maciek zmarł na początku tego roku, zanim zdążyliśmy przekazać mu nasze wsparcie i zachęcić do tego innych.

“Choć w ramach inicjatywy #DarowiznySidnet nie zdążyliśmy wesprzeć Maćka i jego bliskich w ich zmaganiach z chorobą, to pod opieką stowarzyszenia pozostaje wciąż wiele osób przewlekle chorych, dla których nasza pomoc będzie na wagę złota. Dlatego zdecydowałem się na wybór właśnie tej organizacji” – mówi nasz programista.

Głównym celem Stowarzyszenia Hospicjum Światło jest troska o nieuleczalnie chorych podopiecznych i ich rodziny. Wolontariusze organizacji podnoszą jakość życia osób chorych i niesamodzielnych. Robią to stacjonarnie – w toruńskim hospicjum i poprzez bezpłatne wizyty domowe opiekunów medycznych, fizjoterapeutów czy psychologów.