Jeszcze wiele wyzwań czeka Cię na drodze między wyborem metody a kompletnym wdrożeniem wielojęzyczności na stronie WWW. Nie daj się zaskoczyć częstym problemom.
Skorzystaj z rozwiązań wypracowanych w naszym ostatnim projekcie, częściowo zrealizowanym w ramach prezentu gwiazdkowego dla Stowarzyszenia Sarcoma.
Z serii artykułów dowiesz się:
- Jak wybrać sposób wdrożenia wielojęzyczności.
- Na jakie problemy wielojęzycznych stron WWW uważać (poniżej).
- O czym pamiętać w tłumaczeniu strony.
Krok 2. Uważaj na częste problemy wielojęzycznych stron WWW
Skorzystaj z gotowych rozwiązań często występujących problemów. Sprawdź, jak poradziliśmy sobie z kilkoma trudnościami, które napotkaliśmy, tłumacząc serwis Onkobieg.
Funkcje wspólne dla całego systemu
Problem:
Może się zdarzyć, że niektóre funkcje systemu nie będą przypisane do wersji językowych, tylko będą wspólne.
W przypadku serwisu Onkobieg przykładem takiej funkcji był formularz logowania – dostępny w oknie modalnym, które po zalogowaniu kierowało na stronę główną. Takie rozwiązanie sprawdzało się w serwisie jednojęzycznym, ale w serwisie tłumaczonym na inne języki brakowało kontekstu – informacji o tym, z której wersji językowej witryny korzysta użytkownik.
Rozwiązanie:
Dodaliśmy do sesji użytkownika informację o używanej wersji witryny.
Treści zaszyte w szablonie strony
Problem:
Niektóre elementy (np. treści w stopce strony) mogą być zaszyte w kodzie szablonu. Wdrożenie wielojęzyczności wymusza przeniesienie tych treści do systemu CMS (Systemu Zarządzania Treścią) lub do plików językowych.
Poziom złożoności kodu HTML serwisu Onkobieg uniemożliwiał zarządzanie treściami za pomocą systemu CMS i edytora WYSIWYG. Wprowadzanie dowolnych zmian w formatowaniu treści mogłoby doprowadzić do błędów w strukturze kodu HTML.
Z drugiej strony, treści serwisu zawierały m.in. linki. Z tego powodu nie powinny być przenoszone do plików językowych.
Rozwiązanie:
Przebudowaliśmy problematyczną sekcję. Przepisaliśmy reguły CSS, tym samym upraszczając kod HTML, by można go było edytować z poziomu CMS.
Treści zgód (np. RODO)
Problem:
Niektóre serwisy internetowe mają rozbudowany system zarządzania klauzulami.
Dla przykładu, by wziąć udział w Onkobiegu, trzeba wyrazić zgodę m.in. na: regulamin biegu, regulamin operatora płatności PayU, politykę prywatności.
Akceptacja klauzuli w danym języku powinna być równoważna z udzieleniem zgody także na treść jej tłumaczenia. Postanowiliśmy jednak zabezpieczyć naszego klienta przed sytuacją, w której tłumaczenia tej samej zgody różniłyby się między sobą – np. gdy już zacznie obowiązywać zaktualizowana klauzula w wersji angielskiej, a jej odpowiednik w wersji polskiej jeszcze nie.
Rozwiązanie:
Na ten moment klauzule w serwisie Onkobieg nie są grupowane. To oznacza, że akceptacja klauzuli w jednym języku nie wiąże się z automatyczną akceptacją jej tłumaczenia.
W efekcie rosnąca grupa uczestników Onkobiegu spoza Polski zyska możliwość rejestracji na bieg w języku angielskim. Dzięki wdrożonemu rozwiązaniu, organizator wydarzenia będzie mógł w dowolnym momencie dość łatwo dodawać kolejne wersje językowe.
„Trudno znaleźć tak zaangażowanego partnera jak Sidnet. Znaczną część tłumaczenia strony wykonali bez kosztów, w ramach prezentu świątecznego dla Stowarzyszenia. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni!”
Szymon Bubiłek
Członek Zarządu Stowarzyszenia Sarcoma